Akcja „Godzina dla Szczecina” 2015

STOWARZYSZENIE CENTRUM KULTURY SKANDYNAWSKIEJ „NORDIC CULTURE HOUSE”

SZCZECIN, 23.10.2015

„STARSZY PAN I STARSZA PANI PODRÓŻUJĄ RAZEM Z NAMI”

Eliksir młodości po skandynawsku

- Czuję się młodszy o 20 lat! – mówi jeden z Panów.
- Chcemy sto takich spotkań – z radością mówi sympatyczna starsza Pani i z zapałem całuje nas po kolei w policzki.
- Dajcie mi adres, to przyślę wam na święta kartkę, którą sama wyhaftuję – z wdzięcznością przyrzeka inna Pani.
- Ja też byłem na Bornholmie. Widziałem tam latarnie morskie! Teraz sobie wszystko przypominam – radośnie wykrzykuje Pan w czapeczce.

Tak wesoło, gwarno i miło było na spotkaniu 23 października 2015 r. w Domu Kombatanta przy ulicy Kruczej w Szczecinie.

O godzinie 11:00 Członkowie Stowarzyszenia CENTRUM KULTURY SKANDYNAWSKIEJ „NORDIC CULTURE HOUSE” zabrali mieszkańców Domu Kombatanta w fotograficzną podróż po Skandynawii. Powitanie było niezwykle serdeczne.

Potem.. zaczęło się… !

Na początek – wszystkie barwy na niebie, czyli zdjęcia zorzy polarnej wykonane daleko na Północy przez dr Tomasza Dudę. Na sali co chwila słychać było: ”Och!” i „Ach!”. Z zachwytem i błyskiem w oczach Starsze Panie i Starsi Panowie podziwiali te wyjątkowe, nieprawdopodobne spektakle natury.

Przy skandynawskiej muzyce, trwając wciąż w stanie zadziwienia, wszyscy przenieśli się potem nieco na zachód Norwegii – do Bergen, gdzie zebranym najbardziej spodobały się drewniane, kolorowe domki rybackie – Bryggen. Pięknie odbijały się w wodzie o zachodzie słońca.

Kolejnym etapem podróży był lodowiec Folgefonna, niedaleko norweskiego miasta Odda. Atmosfera była jednak coraz cieplejsza, a na twarzach oglądających widać było zdumienie oraz zachwyt potęgą śnieżnych żywiołów.

Podczas kolejnego etapu fotograficznej podróży Starszych Państwa zainteresowały majestatyczne fiordy i opowieści o tym, jak fotograf razem ze sprzętem wpadł do morza, jak jedna z koleżanek uciekała przed reniferem, o tym, jak magiczne są skandynawskie mgliste świty i jak dobrze smakuje gorąca kawa o czwartej nad ranem, po dwunastogodzinnej jeździe krętymi drogami trolli. A wszystko to można było na gorąco obejrzeć uwiecznione na fotografiach Członków Stowarzyszenia „NORDIC CULTURE HOUSE” – pani Violetty Tarnowskiej, pana Romana Drochomireckiego i pana dr Tomasza Dudy.

Przyszła kolej na następny kraj - Szwecję.

Wspólna podróż po kraju wikingów rozpoczęła się od Sztokholmu z pięknym Pałacem Królewskim, pomnikami i muzeami. Następnie Pani Wiceprezes „NORDIC CULTURE HOUSE”, Szwedka, Pani Irina Policastro opowiedziała zebranym o swojej cudnej ojczyźnie.

Organizatorzy i Goście wybrali się też na wyjątkową wyspę na Morzu Bałtyckim – na Öland, wyspę artystów, wiatraków i ptaków. Starsze Panie podziwiały rękodzieło artystyczne pań ze Szwecji, Starszych Panów szczególnie zafascynowała zrekonstruowana twierdza wikingów – Eketorp oraz słynne wiatraki. Pytań było wiele, wiele też anegdot, żartów i śmiechu. Na policzkach mieszkańców Domu pojawiły się rumieńce a w oczach zaciekawienie i radość.

Spotkanie z niezwykle sympatyczną publicznością dodatkowo osłodziły upieczone przez Członków Stowarzyszenia „NORDIC CULTURE HOUSE”, Państwa Monikę i Damiana Drączkowskich, tradycyjne kanelbullar - szwedzkie ciasteczka cynamonowe.

„Ale pycha! Mogę kilka?” – radośnie rozlegało się po sali. Widownia wyraźnie zasmakowała w cukierniczych specjałach kuchni skandynawskiej J Kilka pań ofiarowało się, że też podzielą się sprawdzonymi, tradycyjnymi polskimi przepisami na smaczne ciastka, jeżeli Skandynawowie zechcą.

Członkowie Stowarzyszenia mogli liczyć na dobre rady świetnych gospodyń, które radziły, co zabrać na kolejne fotograficzne wyprawy. Pogaduszkom nie było końca.

 

Przeżyliśmy wspólnie z Mieszkańcami Domu fascynującą podroż po krajach Północy. Chwila w innym świecie, chwila na pobycie troszkę dalej niż na co dzień, chwila uczucia, że świat jest bardzo piękny. To było niezwykłe i wzruszające przeżycie. Dla obu stron.

Doskonały pomysł na akcję, która sprawiła, że na twarzach Starszych Pań i Starszych Panów rozpromienił się uśmiech, który zostanie w naszych sercach.

Skandynawska podroż nas połączyła. Zaprzyjaźniliśmy się. Pójdziemy tam przed świętami a potem znowu i znowu.

„Mam coś dla pani!” – rozległ się głos na schodach, kiedy już wychodziliśmy.

Starszy Pan w czapeczce energicznie podbiegł i wręczył nam folder reklamujący rejsy na Bornholm.

 

Wspomnienia?... Marzenia?... Cokolwiek to było, było piękne.

 

 

Wydarzenie również na FACEBOOK

 

 

 

      

 

Pin It

Quick info NCH

Gen. Rayskiego 23 / 16, 70-442 Szczecin, Poland

Tel: (0048) 516 159 638 - Irina Policastro
Tel: (0048) 604 508 148 - Violetta Tarnowska

Kontakt e-mail

NIP: 851 318 41 62
REGON: 361444160
KRS: 0000556665

Nr konta: 03 1240 3813 1111 0010 6372 0443