Öland - wyspa artystów, wiatraków i ptaków

WYSPA ÖLAND - to 1347 kilometrów kwadratowych i linia brzegowa o długości 496 kilometrów. Jest to pod względem wielkości druga po Gotlandii szwedzka wyspa na Morzu Bałtyckim. Od stałego lądu dzieli ją Cieśnina Kalmarska.

Öland to szwedzki rajski zakątek, jedno z miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów.
Jak się tu dostać?

1
fot. Violetta Tarnowska

Wystarczy wystartować z miasta Kalmar i pokonać 6 kilometrowy most Ölandsbron.

2fot. Violetta Tarnowska

Możemy już wjechać do krainy relaksu, pięknych plaż, łagodnych krajobrazów i niezliczonych galeryjek, kafeterii, uroczych domków oraz 220 hoteli i hotelików.

3Fot. Violetta Tarnowska

4Fot. Violetta Tarnowska

Są tu też oczywiście campingi. Co pięknego jeszcze znajdziemy na tym kawałku ziemi szwedzkiej? Po pierwsze 350 wiatraków.

5Foto. Violetta Tarnowska

6Fot. Violetta Tarnowska

Wiatraki są różnej konstrukcji, w różnym, aczkolwiek słusznym wieku, z różnych materiałów i w różnych rozmiarach. Każdy z nich ma swoją historię. W wielu dziś urządzono galerie, kafejki, sklepiki z pamiątkami.

7Fot. Violetta Tarnowska

W przeszłości wietrzny morski klimat tej wyspy na Bałtyku i żyzne ziemie uprawne oraz rozległe pastwiska sprzyjały produkcji pysznej mąki. Fauna i flora wyspy zachwyca rozmaitością. Na uwagę zasługuje zwłaszcza 17 tutejszych rezerwatów przyrody.

8Fot. Violetta Tarnowska

Wyspa Öland ma 137 km długości i podłużny kształt. Ambitniejsi turyści chętnie zwiedzają ją na rowerze, gdyż ścieżek rowerowych jest tutaj mnóstwo. A jest co zwiedzać i podziwiać.

9Fot. Violetta Tarnowska

10 

11Fot. Violetta Tarnowska

Latarnie morskie, np. Fyren Långe Jan, ruiny kościółka z XIII wieku, oddzielający królewskie włości od reszty ziem mur Karola X Gustawa z XVII wieku, kurhany, cmentarzyska, kamienne kręgi, runiczne inskrypcje.

12Fot. Violetta Tarnowska

13 Fot. Violetta Tarnowska

14Fot. Violetta Tarnowska

21

Fot. Roman Drochomirecki

Wyspa słynie z osobliwości zarówno architektonicznych, geologicznych i przyrodniczych. Można zapuścić się do Lasu Trolli (Trollskogen), zobaczyć największe na świecie pastwisko Stora Alvaret, zobaczyć foki w Zatoce Eckelsudde, poznać budowę geologiczną skał, powstałą przez miliony lat w Äleklinta, wreszcie zwiedzić ruiny zamku Borgholm Slott w środkowej części wyspy czy Ottenby kungsgård – posiadłość o niezwykle pasjonującej historii związanej z wojskiem, mnichami, myślistwem, hodowlą koni i zagajnikiem danieli.
Na deser zapraszamy do zwiedzenia ogrodów Rezydencji szwedzkiej Rodziny Królewskiej Solliden Slott.

15Źródło:Wikipedia

Po dobrym podwieczorku warto wybrać się na zachód słońca do rezerwatu Ottenby. Rezerwat przyrody Ottenby to ptasi raj, jedno z tych miejsc, w których miłośnicy ptaków zatrzymają się na dłużej. Dziesiątki tysięcy ptaków znajduje tu upragniony odpoczynek po długim locie przez Bałtyk. Wreszcie mogą tu osiąść, najeść się i zregenerować siły.
Spędziliśmy tam z innymi fotografami kilka godzin, mając nadzieję na zrobienie zdjęć fok szarych, które często grzeją się na słońcu na licznych głazach wybrzeża, lecz tego wieczoru ich nie było. Obserwowaliśmy natomiast tysiące mew, rybitw, kormoranów, czapli, wilg, batalionów i wielu innych ptasich wędrowców.

16Fot. Violetta Tarnowska

Szczerze mówiąc ptasi zapach unoszący się w okolicy na zachęca do długich plenerów, ale widoki rekompensują wszystko! Poza tym szczebioty, ćwierki, skrzeczenia, świergoty, gwizdy, szumy skrzydeł… i światło pięknie zachodzącego słońca. Kolory iście afrykańskie.

17Fot. Violetta Tarnowska

18Fot. Violetta Tarnowska

Warto wspomnieć, że droga do rezerwatu ptaków jest wąska i pełna niespodzianek, gdyż prowadzi przez pastwiska, gdzie na wolnych terenach pasą się owce, barany i krowy. Często kierowca musi zatrzymać samochód, gdyż akurat na środku szosy krowa karmi swoje cielątka.

19Fot. Violetta Tarnowska

Innym niezwykle ciekawym miejscem jest EKETORP. To dawna osada obronna i twierdza wikingów zrekonstruowana w 1978 roku po odnalezieniu w tym miejscu około 26 tysięcy artefaktów dających świadectwo codziennego życia i zajęć mieszkańców tego osiedla od epoki żelaza.

20Fot. Violetta Tarnowska

Marzysz o cudownym urlopie, romantycznym wypadzie we dwoje lub popracowaniu nad artystycznym projektem w oazie piękna i ciszy? Marzysz o aktywnej wycieczce, odpoczynku na plaży, w lesie, na turystycznym szlaku? Marzysz o inspirującej wyprawie? A może o niezapomnianych przygodach w tajemniczych i niespotykanych miejscach?


Zapraszamy na Wyspę Öland :-)

Tekst i zdjęcia: Violetta Tarnowska

Pin It

Quick info NCH

Gen. Rayskiego 23 / 16, 70-442 Szczecin, Poland

Tel: (0048) 516 159 638 - Irina Policastro
Tel: (0048) 604 508 148 - Violetta Tarnowska

Kontakt e-mail

NIP: 851 318 41 62
REGON: 361444160
KRS: 0000556665

Nr konta: 03 1240 3813 1111 0010 6372 0443