Podróże bliskie i dalekie, czyli dokąd pojechać z Helsinek

PODRÓŻE BLISKIE I DALEKIE, CZYLI DOKĄD POJECHAĆ Z HELSINEK

Nic tak nie zachęca do dalszej podróży zagranicznej, jak możliwość interesujących wycieczek fakultatywnych z tego właśnie miejsca.

Finlandia nie jest najtańszym i najprostszym celem podróży z Polski, gdyż loty do Helsinek do najtańszych nie należą, a kombinacje Gdańsk- Turku (Wizz Air) zabierają nieco czasu i energii. Znacznie łatwiej podjąć decyzję o wycieczce do Paryża, Berlina czy Brukseli, ponieważ tani przewodnicy zabiorą nas tam już od 9,99 PLN (bez bagażu ;) .
Mimo tych trudności postaram się udowodnić, że Finlandia jest warta wzięcia jej pod podróżniczą lupę, a co więcej, że łatwo dostaniemy się stąd do innych, wartych odwiedzenia miejsc. A gdzie?

1. Laponia. Będąc w Helsinkach bez problemu można znaleźć połączenia lądowe i powietrzne z magiczną Laponią. Dla osób młodych polecam kilkudniowe wypady z organizacjami studenckimi, np. z Timetravels (https://www.timetravels.fi/). Standardowa wycieczka na Północ trwa od 5 do 7 dni i jest to koszt około 500 euro za osobę. Wysoka cena tej wycieczki wiąże się z tym, że nie sposób zorganizować jej całkowicie samodzielnie. Trzeba się posiłkować różnymi usługami i firmami, które aranżują między innymi wizytę w Wiosce Świętego Mikołaja, ekstremalną przejażdżkę snowmobilem, czy niezapomniane chwile spędzane na farmie husky i reniferów. Do tego, gdy już znajdziemy się na tej Północy, to chcemy spróbować kosztownych placków z mięsem renifera, zrobić sobie koszmarnie drogie zdjęcie z Mikołajem czy oddać się rozkoszom sauny i kąpieli w Oceanie Arktycznym. Wszystko to brzmi wyśmienicie, ale jest jedno ale: ,,kasa Misiu, kasa…”.

2. Turku, Tampere, Lahti, Porvoo, Kotka… Zabierze nas tam kolej państwowa, fiński odpowiednik Polskiego Busa czyli OmniBus (http://www.onnibus.com/en/index.htm) lub inne autobusy. Najbardziej polecam bookowanie OnniBus’a z dużym wyprzedzeniem, ponieważ zazwyczaj jest to najtańsza z dostępnych opcji. Wycieczki do większych miast Finlandii możemy połączyć w kilkudniową objazdówkę lub jednodniowe wypady z bazą w stolicy.

3. Wyspy Alandzkie. Wycieczka do malowniczego Turku, które leży zaledwie 2 godziny drogi od stolicy, nie może obejść sie bez choćby jednodniowej przejażdżki samochodem po Wyspach Alandzkich. Wynajęty samochód jest tu najdogodniejsza z opcji, gdyż umożliwia nam to postój w dowolnym czasie i miejscu, co jest wskazane przy tak niesamowicie fotogenicznych widokach, jakie czekają nas w tym rejonie. Między wyspami regularnie kursują promy, a na niektórych z wysp są sklepiki, stacje benzynowe, a nawet możliwości noclegowe.

4. Rosja. Rosja to już poważniejsze przedsięwzięcie ze względu na obowiązkową wizę z aktualnym zdjęciem paszportowym. Najtaniej będzie ja załatwić w Polsce, ale na upartego można ją też wykonać w Finlandii (Uwaga: drożej i w zależności od rodzaju wizy można czekać nawet do miesiąca). Do Petersburga dostaniemy się szybkim, acz drogim pociągiem (około 60 euro za przejazd), nie najdroższym (przejazd już od 16-20 euro) autobusem LuxExpress (https://luxexpress.eu/pl) bądź drogą bardziej ekstremalną i tylko dla wtajemniczonych - rosyjskim busikiem (13 euro za przejazd). Rosyjskie busiki odjeżdżają z dworca autobusowego w Helsinkach Kamppi, codziennie o godzinie 11:00, a do Petersburga zajeżdżają o 19:00 czasu lokalnego (+2h w porównaniu do Polski). Stąd można wskoczyć do nocnego pociągu do Moskwy, a nawet na tygodniową przejażdżkę Koleją Transsyberyjską do Mongolii i dalej do Chin.

5. Estonia. Każdy szanujący sie Fin choć raz do roku odwiedza Estonię. A po co? Po tani alkohol rzecz jasna! Nic tak nie cieszy rodowitego Fina, jak możliwość upicia się do nieprzytomności po okazyjnych, estońskich cenach. Promy na trasie Helsinki - Tallinn kursują bardzo regularnie i oferowane są przez wiele firm. W cieplejsze miesiące świetnie sprawdzi sie tania Linda Line (http://en.lindaline.ee/), a przez caly rok nie zawiedzie nas sprawdzona Eckerö Line (https://www.eckeroline.fi/en/). Czasem można również złowić okazję u Wikinga (http://www.sales.vikingline.com/).

6. Łotwa, Litwa. Jeżeli dotarliśmy już do Estonii, to szkoda by nie udać się na choćby dwudniową wycieczkę do Rygi czy Wilna. Najlepsze ceny na tych trasach znajdziemy u taniego przewoźnika Lux Express (https://luxexpress.eu/pl). Raz wybrałam się na niskobudżetowy wyjazd z Helsinek przez Estonię (Tallinn, Pärnu), Łotwę (Ryga), Litwę (Kowno, Wilno), aż do Polski. Kilka dni i kilka PLN przy okazyjnych cenach z Lux Express, a wspomnienia niezapomniane!

7. Sztokholm. Kto chce poczuć 10 w skali Beauforta na własnej skórze, ten powinien wybrać się na nocną imprezę na pokładzie Viking Line (http://www.sales.vikingline.com/) na trasie Helsinki - Sztokholm po Morzu Bałtyckim. Ja z całej imprezy pamiętam tylko śpiewających Finów, potworne drinki na bazie wielbionej przez nich lukrecji i ogromne fale, bujające naszym promem na prawo i lewo. Po dniu spędzonym w stolicy Szwecji można z powrotem płynąć do Finlandii, bądź jechać dalej ku głębi Szwecji, Danii czy Norwegii.

8. Tanie loty. Za moich czasów, czyli 3 lata temu, gdy mieszkałam jeszcze w Finlandii, lotniska w Turku i Lappeenranta oferowały więcej tanich połączeń niż obecnie. Dziś z tanich możliwości zostały tylko loty Turku - Gdańsk (Wizz Air) oraz Tampere - Budapeszt (Ryanair). Połączenie Turku - Gdańsk jest o tyle dobre, że często trasa Turku – Gdańsk – Oslo - Gdańsk wyjdzie dużo taniej niż bezpośrednie loty Helsinki - Oslo, jeśli już bierzemy się za ostre wojaże po Północy i chcemy zobaczyć trochę więcej. Ale to już ambitne przedsięwzięcie dla fanatyków taniego podróżowania i kombinatoryki ;) Inne, ciekawe oferty dla studentów poniżej 26 roku życia można znaleźć u Skandynawskiego przewoźnika SAS (http://www.flysas.com/) pod haslem Youth Pass. Ja leciałam z nimi na trasie Oslo – Reykjavik - Helsinki i była to najtańsza i najwygodniejsza z dostępnych opcji, więc polecam z czystym sumieniem! Do tego, będąc w Norwegii, choć nie tylko, warto przyjrzeć się ofertom Norwegian’a (http://www.norwegian.com/), gdzie czasem za niewielkie pieniądze można zwiedzić wielki świat.

Weronika Pacholczak

Pin It

Quick info NCH

Gen. Rayskiego 23 / 16, 70-442 Szczecin, Poland

Tel: (0048) 516 159 638 - Irina Policastro
Tel: (0048) 604 508 148 - Violetta Tarnowska

Kontakt e-mail

NIP: 851 318 41 62
REGON: 361444160
KRS: 0000556665

Nr konta: 03 1240 3813 1111 0010 6372 0443