Człowiek w chatce, w bezkresie natury… HYTTE

IMG 0983O! Hytte ! Od razu wiadomo, że jesteśmy w Norwegii. Drewniane chatki, synonimicznie zwane w różnych kontekstach domkami, szałasami, lepiankami, stodółkami, jednym słowem – hytte. Stoją nad strumykami, nad fiordami, na skałach, wśród drzew, na odludziu, samotnie lub w skupiskach. Konstruowane w różny sposób, mniejsze, większe, o prostej budowie lub bardziej pomysłowe, dawniej przeznaczone do pełnienia funkcji mieszkalnych i do ochrony przed surowym i chłodnym klimatem, dziś również, jednak głównie wykorzystywane do celów rekreacyjnych.

Niejeden Norweg dziś jedzie na narty czy łowić ryby do domku, w którym dawniej mieszkał jego ojciec, dziadek czy pradziadek z babcią. Marzeniem każdego turysty jest choćby weekend, wzorem rodowitych Norwegów, w małej hytce, z dala od zgiełku i obowiązków i z widokiem typu „Wow!” za każdym oknem. Bez trudu zarezerwujemy hytkę przez Internet lub skorzystamy z oferty otwartych dla turystów hytek o charakterze krótkookresowych schronień np.

http://www.statskog.no/Hytter/ lub http://www.mynewsdesk.com/ 
Są hytki droższe, tańsze, samoobsługowe, jako wiaty służące do „przekimania” parę godzin podczas długiej wędrówki i ośrodki hytte, gdzie możemy udać się większą grupą, jak np. Mjonøy – camping i kultursenter, http://www.visitrauland.com/, http://mjonoy.no, lub hytte Tyinstølen (fotografia poniżej). Warto też zajrzeć na stronę https://www.ut.no/hytte/ , gdzie znajdziemy spis hytek, dodatkowe informacje o wyposażeniu, obsłudze i aktualnej dostępności. 

Norwegowie wyjątkowo dobrze znają się na drewnianych konstrukcjach. Drewna mają od zawsze pod dostatkiem na każdej wysokości terenu i jest ono doskonałym budulcem, pozwalającym na dostosowanie domku do potrzeb mieszkańców na krótszy i dłuższy czas oraz na pogodzenie wygody i estetyki. Względy estetyczne mają w architekturze dla Skandynawów ogromne znaczenie. Dawniej wkomponowane w okolice pastwisk czy terenów łownych, dziś budowane i adaptowane przez architektów i designerów w myśl zasady traktowania krajobrazu jako narzędzia architektury. Bo w hytce nie chodzi o to, co jest w środku, chodzi o to, co widać na zewnątrz.
 
Skandynawska filozofia to „myśleć naturą” i potrzebą  jej zachowania w nienaruszonym stanie, dlatego także hytki są proekologiczne, energooszczędne, cudownie komfortowe w swej prostocie bez szkody dla przyrody.
Mieliśmy kilkakrotnie okazję mieszkać w hytkach podczas naszych wypraw. Zmarznięci czy przemoknięci, po długiej wędrówce, prędko odzyskiwaliśmy energię i zapał ogrzani ciepłem z kominka, po gorącym posiłku, zachwyceni zapachem drewna i zauroczeni funkcjonalną prostotą norweskiej chatki. I to, co musimy przyznać, gdziekolwiek hytka stała: w środku przytulnie i wygodnie, na zewnątrz imponująco pięknie. Skoro tak… 
Łapiemy plecaki, aparaty, mapa, termos, śpiwór i w drogę :)
 
Tekst: Violetta Tarnowska