Gen. Rayskiego 23 / 16, 70-442 Szczecin, Poland

Nasza siedziba
 • Stowarzyszenie
  Nordic Culture House - witamy!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Välkommen till Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Velkommen til Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Velkomið að Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Tervetuloa Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Nordic Culture House - welcome!
  Centrum Kultury Skandynawskiej

 

Pasja ⋆ Nauka ⋆ Podróże ⋆ Przygoda ⋆ Zabawa


Przyjdź poczuć magię świąt i poznać skandynawską tradycję obchodów Dnia Świętej Łucji ! Lokalizacja: Kościół Arcybiskupiego ...
Czytaj więcej
Pani Zima w Norwegii to prawdziwa strojnisia! Ma całą garderobę puszystych białych czap, pełną szufladę diamentowych iskrzących kolii i ...
Czytaj więcej
Urząd Miasta i Gminy Evje og Hornnes uruchomił cykliczne zajęcia plastyczne w ramach Art Projektu NCH "TĘCZA PRZEZ BAŁTYK" -  "Regnbue over ...
Czytaj więcej
Dostaliśmy następny prezent! Dziękujemy serdecznie Pani Ewelinie Wielgosz i Panu Dariuszowi Gandurskiemu z Evje og Hornnes w Norwegii ! Jest ...
Czytaj więcej
    Konsul Honorowy Szwecji, mecenas Marek Czernis zaprosił „NORDIC CULTURE HOUSE” na spotkanie, które odbyło się 14 lipca. ...
Czytaj więcej
Prev Next
 Prace dzieci z Evje Barneskule - TUSEN TAKK ! :)img042min

Nadeszły pierwsze prace dzieci do Projektu NCH "TĘCZA PRZEZ BAŁTYK" ! :) 

Pierwsze obrazki na Etapie Czerwonym - LITERATURA przysłały dzieci z Evje Barneskule. To ilustracje do trzech norweskich baśni.

W najbliższym czasie oryginały prac znajdą się na wystawie w Szczecinie! Niebawem kolejne wieści:) Zapraszamy:) 

Zobacz prace dzieci w galerii -->

 WIKINGOWIE

Patrzymy na obrazek przedstawiający walczących wikingów. Na pomoc im płynie łódź. U góry, w chmurach widzimy boga TORA z młotem. Jest on synem jednookiego boga ODYNA. TOR strzela piorunami ze swego młota, aby zapobiec możliwości dostarczenia wsparcia przywiezionego przez łódź. Wikingowie na łodzi mają złe zamiary, na ilustracji są łupieżcami i chcą robić niedobre rzeczy!!!

20170619 171954 SAM 2161a SAM 2195

zobacz więcej...

FERIE !!! :) A MOŻE TAK W FINLANDII? CO ZOBACZYĆ W HELSINKACH?

Ferie czy wakacje to doskanała okazja do zwiedzenia pięknych Helsinek. Stolica Finlandii nie jest ogromna, ale urzekająca. Udanej podróży! :)

A oto, co poleca nasza specjalistka od skandynawskich podróży, Weronika:

Co zobaczyć w Helsinkach?

Tekst: Weronika Pacholczak

Senaatintori – wizytówka stolicy Finlandii z białą katedrą wznoszącą się ponad Placem Senatorskim;

Café Regatta – mała, outdoorowa kawiarnia mieszcząca się nad morzem w rejonie Töölö. Czerwona chatka pełna kawy i pulli (cynamonowych bułeczek) przenosi klientów i centrum stolicy do krainy spokoju i harmonii;

Sibelius monumentti – w rejonie Töölö podziwiać można również pomnik na cześć wielkiego, fińskiego kompozytora – Jean Sibeliusa;

Temppeliaukion kirkko – 20 min spacerem od Regatty znajdziecie kamienny kościół z lat 70- tych. Ten wyryty w żywej skale kościół luterański zachwyca swoją olśniewającą, acz prostą, architekturą;

Uspenskin katedraali - Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Helsinkach. Główna świątynia Fińskiego Kościoła Prawosławnego. Największy sobór w tzw. Europie Zachodniej, reprezentujący silny wpływ Rosji na ziemiach fińskich;

Kauppatori – centralny plac targowy w Helsinkach. W okresie cieplejszych miesięcy znajdziecie tu lokalne smakołyki, kawiarnie, pamiątki oraz przewoźników oferujących rejsy po okolicznych wyspach;

Suomenlinna – z placu Kauppatori kursują między innymi promy na Suomenlinnę, czyli na Fińską Twierdzę. Dawniej broniła ona stolicę przed najeźdźcami od strony Bałtyku. Dziś kusi walorami turystycznymi i jest miejscem zamieszkania około 800 osób. W 1991 r. twierdza została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Polecam poświęcić na niej około 3-4 godzin na spacerowaniu, robieniu zdjęć, zwiedzaniu muzeum wojskowego i piciu kawy w jednej z uroczych kawiarni.

Basen Allas Sea – miejsce relaksu i wellness, czyli sauna, basen i dobre jedzenie. Wodna oaza mieści się blisko centralnego placu targowego i jest otwarta cały rok;

Esplanadi (Espa Park) – park miejski znajdujący się w samym centrum Helsinek.

Hiljainen kappeli – urocza, drewniana, a do tego owalna (!) kaplica ciszy w centrum miasta. Idealna na chwilę odpoczynku i refleksji w czasie całodziennego zwiedzania;

Biblioteka Narodowa w Helsinkach – biel, książki, prosta architektura, czyli to co najlepsze w jednym miejscu;

Vanha Kauppahalli - pod adresem Eteläranta, 00130 Helsinki, Finland, czekają na Was smaki lokalne i międzynarodowe; wyroby cukiernicze, wędzony renifer, typowo fińska kwaśna kawa z mlekiem i wszystko to, co w hali targowej znajdować się powinno;

Park Kaivopuisto – jeden z najstarszych i najpopularniejszych parków w Helsinkach. Jeżeli traficie tu w okresie Vappu, czyli 30.04-01.05 (a to jest dopiero wielka impreza!) to ciężko Wam będzie znaleźć trochę miejsca na rozłożenie swojego pikniku i otwarcie odświętnego szampana;

Wyspa Seurasaari – znajdziecie tu outdoorowe muzeum i świetne trasy spacerowe. Koniecznie weźcie orzeszki dla wiewiórek! Kostium kąpielowy możecie zostawić w domu, bo na wyspie jest plaża dla nudystów;

Bad Bad Boy w wykonaniu Tommi Toija – gdybyście wybierali się promem z/do Estonii, czyli znaleźlibyście się w Porcie Zachodnim, to przywitajcie się z sikającym brzydalem, czyli artystyczną rzeźbą Bad Bad Boy‘a.

Karl Fazer Café - Kluuvikatu 3, 00100 Helsinki, Finland. Odpowiednik firmowej kawiarni Wedla w Polsce. Fazer to NAJlepsza czekolada świata i najlepsza pamiątka z podróży po Finlandii. W kawiarni Fazera polecam zjedzenie cynamonowej bułeczki i zapicia jej kwaśną, fińską kawą z mlekiem (nie jest najlepsza, ale jest niezbędna do zrozumienia lokalnej kultury J ) ,, Uks kahvi ja pulla, kiitos” koniecznym punktem na liście Top 10 Helsinek. Kluuvikatu 3, Helsinki Kluuvikatu 3;

Park Narodowy Nuuksio – gdybyście mieli trochę więcej czasu w Helsinkach, to bardzo polecam przejechać się pociągiem bądź autobusem do pobliskiego paku narodowego. Można tu wpaść na dzień bądź dłużej (znajdują się tu wyznaczone miejsca na rozbicie namiotów i ogniska) i cieszyć się dostosowaną do własnych możliwości trasą trekkingową;

Löyly – czyli trochę relaksu na koniec zwiedzania. Sauna, jedzenie, picie, natura, a to wszystko dalej na terenie miasta. Prawdziwa oaza w miejskiej dżungli.

Tekst: Weronika Pacholczak

 

Pin It

Welcome :)


Rozum bez trwogi, 
głowa pełna dumy,
wspólna praca dla doskonałości,
świat i serce bez barier.

Violetta Tarnowska

 

Partners

team member

Moemi Art - Beautiful art for your interior

team member

jeden Uniwersytet, wiele możliwości

team member

Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej

team member

Gospodarstwo Agroturystyczne Włodkowice - Zapraszamy

team member

Chata Zlatka (Słowacja)

team member

NORLING - centrum języka norweskiego

team member

Usługi informatyczne

Pogotowie Komputerowe Szczecin
team member

Dom kultury 13 Muz

Jak działamy?

IMG 0009 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w szkoleniach i konferencjach.

 

IMG 0036a 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w konkursach i wygrywamy nagrody.

 

 IMG 4452 2Bierzemy udział w spotkaniach z wybitnymi postaciami kultury.

 

IMG 8499 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w wyprawach, wycieczkach i plenerach.

 

P1090207Bierzemy udział w bliskich spotkaniach z dziką przyrodą.

 

 

Podpisujemy umowy

Zawieramy umowy z partnerami

Nasze Stowarzyszenie „NORDIC CULTURE HOUSE” zajmuje się propagowaniem pięknej i ciekawej kultury skandynawskiej. W naszych przedsięwzięciach kierujemy się zasadą współpracy ze środowiskami i instytucjami, które podzielają nasze pasje i wzbogacają naszą ofertę programową.
Do współpracy z nami zapraszamy wciąż nowych Partnerów, zainteresowanych Skandynawią i mających do zaoferowania swój wkład w rozwój działalności Stowarzyszenia.
Nasza polityka współpracy z Partnerami opiera się na zawieraniu obustronnych umów.
Do tej pory możemy poszczycić się wspólnymi działaniami z wieloma Partnerami, zarówno ze Szczecina, jak i województwa.
Wspólnie życzymy sobie owocnej współpracy i razem dokładamy wszelkich starań, aby działać jak najlepiej na rzecz propagowania kultury skandynawskiej.

 

Podpisanie umowy z Domem Kultury 13 MUZ

IMG 6179

17 marca 2017 roku  podpisaliśmy umowę o stałej współpracy z Dyrekcją Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. Nasza współpraca zaczęła się dwa miesiące wcześniej, kiedy otrzymaliśmy od Dyrekcji tej zasłużonej, znanej i popularnej instytucji miłe zaproszenie do przygotowania razem przedsięwzięcia, jakim są DNI SKANDYNAWSKIE 2017. Wspólne działania zatem już trwają. Serdecznie zapraszamy do DOMU KULTURY 13 MUZ na oglądanie efektów naszej współpracy i udział w atrakcyjnych imprezach.

 

Podpisanie umowy z Uniwersytetem Szczecińskim

IMG 20151124 150528 2016 05 22 16 42 19 UTC 24.11.2015 roku podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego a Stowarzyszeniem Centrum Kultury   Skandynawskiej "NORDIC CULTURE HOUSE" .
Umowa dotyczy wzajemnego wsparcia inicjatyw obu stron, związanych z propagowaniem kultury skandynawskiej. Na zdjęciach: Dziekan Wydziału Filologicznego- prof. zw. dr hab. Ewa Komorowska, Prezes Stowarzyszenia mgr Violetta Tarnawska, Wiceprezes Stowarzyszenia mgr Irina Policastro. 

Podpisanie umowy z gospodarstwem agroturystycznym "RAJ"

IMG 1312Do wspaniałego grona naszych partnerów dołączyli Państwo Halina i Henryk Hancewiczowie. Niedawno podpisaliśmy z Gospodarzami "RAJU" umowę o wzajemnej współpracy.

W Gospodarstwie Agroturystycznym "RAJ" we Włodkowicach będziemy wspólnie realizowali imprezy rekreacyjne oraz polsko-skandynawskie zajęcia warsztatowe.Tym samym wesprzemy polsko-skandynawską wymianę kulturalną. Mała wies, piękne miejsce i mili właściciele- to wspaniałe warunki zarówno do odpoczynku, jak i pracy twórczej.

Podpisanie porozumienia o współpracy ZCEMIP - NCH

30 listopada 2015 r. podpisaliśmy oficjalne porozumienie o współpracy pomiędzy Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej a naszym Stowarzyszeniem. Na zdjęciu Pani Dyrektor ZCEMiP - Elżbieta Moskal i Prezes NCH - Violetta Tarnowska.

Nasze partnerstwo w działaniu na rzecz rozwoju kultury skandynawskiej rozpoczęło się tak naprawdę już 2 lata temu. Wiele już razem zrobiliśmy wcześniej, co można zobaczyć w naszej GALERII. Wspólnie działamy dalej :)

 

Korespondenci zagraniczni

Weronika

weronikaWeronika Pacholczak - Publicystka, korespondentka NCH w Skandynawii, fotograf i reporterka.

 

 

 

 W naszym Stowarzyszeniu na rzecz utrwalania i dokumentowania kultury skandynawskiej pracuje kilku fotografów, którzy wytrwale przemierzają kraje Północy w poszukiwaniu najpiękniejszych miejsc, wyjątkowych ludzi, ciekawych wydarzeń, urzekających widoków.

 

 NASZE SPOTKANIA

14811 2016 01 09 01 08 48 UTCsmDSC 7029 2015 12 02 00 47 03 UTC

Spotykamy się w naszej paczce na zebraniach roboczych, warsztatowych, kameralnych i uroczystych.

Pracujemy nad projektami, obmyślamy organizację imprez, dzielimy zadania. Dzielimy się pomysłami i budujemy harmonogramy wydarzeń.

 

Fiske, fiske

Uczyliśmy się łowić ryby w Norwegii, na Morzu Północnym i na szwedzkich jeziorach w Västra Götaland. Z brzegu i z łódki. Na różne przynęty. Z różnym skutkiem, choć nie było tak źle :) Jedno jest pewne - będziemy dalej doskonalić nasze wędkarskie umiejętności i poznawać tajniki sztuki wędkowania w pięknej Skandynawii.

fiskefiske3fiske2fiske4fiske5

Quick info NCH

Gen. Rayskiego 23 / 16, 70-442 Szczecin, Poland

Tel: (0048) 516 159 638 - Irina Policastro
Tel: (0048) 604 508 148 - Violetta Tarnowska

Kontakt e-mail

NIP: 851 318 41 62
REGON: 361444160
KRS: 0000556665

Nr konta: 03 1240 3813 1111 0010 6372 0443