Gen. Rayskiego 23 / 16, 70-442 Szczecin, Poland

Nasza siedziba
 • Stowarzyszenie
  Nordic Culture House - witamy!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Välkommen till Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Velkommen til Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Velkomið að Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Tervetuloa Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Nordic Culture House - welcome!
  Centrum Kultury Skandynawskiej

 

Pasja ⋆ Nauka ⋆ Podróże ⋆ Przygoda ⋆ Zabawa


Przyjdź poczuć magię świąt i poznać skandynawską tradycję obchodów Dnia Świętej Łucji ! Lokalizacja: Kościół Arcybiskupiego ...
Czytaj więcej
Pani Zima w Norwegii to prawdziwa strojnisia! Ma całą garderobę puszystych białych czap, pełną szufladę diamentowych iskrzących kolii i ...
Czytaj więcej
Urząd Miasta i Gminy Evje og Hornnes uruchomił cykliczne zajęcia plastyczne w ramach Art Projektu NCH "TĘCZA PRZEZ BAŁTYK" -  "Regnbue over ...
Czytaj więcej
Dostaliśmy następny prezent! Dziękujemy serdecznie Pani Ewelinie Wielgosz i Panu Dariuszowi Gandurskiemu z Evje og Hornnes w Norwegii ! Jest ...
Czytaj więcej
    Konsul Honorowy Szwecji, mecenas Marek Czernis zaprosił „NORDIC CULTURE HOUSE” na spotkanie, które odbyło się 14 lipca. ...
Czytaj więcej
Prev Next
 Prace dzieci z Evje Barneskule - TUSEN TAKK ! :)img042min

Nadeszły pierwsze prace dzieci do Projektu NCH "TĘCZA PRZEZ BAŁTYK" ! :) 

Pierwsze obrazki na Etapie Czerwonym - LITERATURA przysłały dzieci z Evje Barneskule. To ilustracje do trzech norweskich baśni.

W najbliższym czasie oryginały prac znajdą się na wystawie w Szczecinie! Niebawem kolejne wieści:) Zapraszamy:) 

Zobacz prace dzieci w galerii -->

 WIKINGOWIE

Patrzymy na obrazek przedstawiający walczących wikingów. Na pomoc im płynie łódź. U góry, w chmurach widzimy boga TORA z młotem. Jest on synem jednookiego boga ODYNA. TOR strzela piorunami ze swego młota, aby zapobiec możliwości dostarczenia wsparcia przywiezionego przez łódź. Wikingowie na łodzi mają złe zamiary, na ilustracji są łupieżcami i chcą robić niedobre rzeczy!!!

20170619 171954 SAM 2161a SAM 2195

zobacz więcej...

PIĘKNA DOLINA SETESDAL - ZAPRASZAMY CAŁY ROK !

Autorka: Ewelina Wielgosz

PIĘKNA DOLINA SETESDAL 

Dolina Setesdal swój początek ma w gminie Iveland i ciągnie sie aż do miejscowości Hovden. W linii prostej jest to około 170 km. Przez większą cześć doliny przepływa rzeka ’’Otra’’.  Sama dolina łączy ze sobą pięć gmin: Iveland na południu, Evje og Hornnes, Bygland, Valle oraz Bykle na północy.

Całą dolinę otacza wspaniale i potężne pasmo górskie ’’Setesdalsheiane’’,  które łącznie ma ponad 8 500 km². Setesdalheiane płynnie przechodzą  i łączą się z innym pasmem górskim zwanym ’’Ryfylkeheiene’’. Granice są tak bardzo mocno zatarte, że czasami oba pasma górskie są połączone w jedno. Całość ta daje nam wspaniały i potężny obszar geograficzny pełen fauny i flory. Najwyższy szczyt w paśmie Setesdalheiane nazywa się  ’’Sæbyggjenuten’’ i ma 1507 m n.p.m. Oprócz niego jest tylko kilka szczytów, które mają ponad 1300m n.p.m.

P9134444 Norweska hytte     DSC3146 Wodospad Reiårsfossen w dolinie

Przez góry przebiega wiele wspaniałych tras turystycznych. Jedną z tych tras jest Riksvei 9 (Rv9) jest to droga krajowa nr 9, również pełna wspaniałych krajobrazów. Droga ta zaczyna się w mieście Kristiansand na południu, a kończy w Haukeligrend. Łącznie trasa ta ma 238 km. Dla wytrwałych i łaknących więcej wrażeń można przedłużyć trasę o jeszcze 120 km i dotrzeć na słynną Trolltunga. Inną wspaniałą i przepiękną trasą, jaką chciałabym Wam polecić jest ‘’Suleskarvegen’’.  Niestety, cała trasa bądź jej fragmenty są zamykane zimą. Trasę tę można zacząć w miejscowości Rysstad (leżącej w dolinie Setesdal) a zakończyć w malowniczej wiosce Lysebotn. Niedaleko tej wioski można wspiąć się na słynną górę Kjerag i głaz utkwiony pomiędzy dwoma skałami zwany Kjeragbolten. Natomiast z samego Lysebotn można udać się w rejs promem po fiordzie ‘’Lysefjorden’’ aż do znanego wszystkim klifu Preikestolen (lub Prekestolen). A tutaj link do promu Lysefjorden: https://booking.visitflam.com/en/to-do/a822992/fjord-cruise-lysefjord/showdetails .

P6132673  Kjeragbolten   P6011810 Suleskarvegen

 

  DSC03273 Widok z Preikestolen  DSC03270 Preikestolen 

Kultura Regionu:

Dolina Setesdal najbardziej znana jest ze swoich wyrobów rzemieślniczych oraz ludowych, wykorzystujących zasoby regionu. Najbardziej znanym wyrobem jest tak zwany ‘’Bunadsølv’’, są to ręcznie robione srebrne zdobienia do strojów ludowych takie jak guziki, broszki, łańcuszki, elementy pasków a nawet srebrne nożyki. Sam strój jest jednym z najbardziej wyróżniających się ludowych strojów w Norwegii.

DSC 1678 Bolesølje  DSC 1686 Ręcznie robiona Løvsølje przez Gunnar Helle

Kolejna ludową rzeczą, z której słynie ta dolina jest ponadczasowy sweter zwany ‘’Setesdalgenser’’, który swoją bogatą historię rozpoczął już w roku1850. W 1930 roku sweter stał się modową inspiracją oraz strojem narodowym.  

DSC 1713   Wzór jest klasyczny i ponadczasowy, z dominującym czerwonym zdobieniem.

Innym przejawem kultury w dolinie jest huta szkła w Bygland. Huta znana jest nie tylko ze swoich wspaniałych wyrobów, ale także z pierwotnej metody dmuchania szkła bez użycia maszyn.  Kolejnym elementem kultury w dolinie, jak i w całej Norwegii, są dwa języki norweskie - Bokmål i Nynorsk. W dolinie Setesdal większość mieszkańców posługuje się Nynorsk. Oprócz tego jest tu około 7 głównych dialektów spowodowanych rzadkim zaludnieniem oraz brakiem dobrego transportu w dawnych czasach, co doprowadziło do bardzo mocnego odizolowana doliny od większych miast. Dodatkowo ciężkie i długie zimy oraz dalekie odległości doprowadziły do powstania gwar. Jako ciekawostkę dodam, że najtrudniejszym dialektem w całej Norwegii jest dialekt Valle pochodzący z doliny Setesdal.

Atrakcje turystyczne:

Norwegia najbardziej znana jest ze swojego zamiłowania do sportów zimowych. Dlatego też w dolinie Setesdal oraz jej okolicach znajdziemy aż cztery centra narciarskie (gdzie znajdziemy nie tylko liczne stoki narciarskie, ale też trasy do nart biegowych bądź po prostu możliwość do poznawania surowego krajobrazu norweskiego.)  W gminie Evje og Hornnes, najbliższym stokiem narciarskim jest Eikerapen (http://www.eikerapen.info) oddalone o 40 km Kolejnym centrum narciarskim jest Bortelid (http://www.bortelid.no/) oddalone około 50 km od wcześniej wspomnianego Evje. Bortelid jest najbardziej znany ze swej rodzinnej atmosfery oraz wspaniałych widoków, które urzekają nie tylko zimą, ale też latem. Można tu też powędkować, popływać czy spłynąć kajakiem. Trzecie centrum narciarskie to Brokke (https://brokke.com/no/) oddalone o 94 km od Evje. Brokke, tak jak Bortelid, oferuje nam atrakcje dla całej rodziny nie tylko zimą. Ostatnim oraz najbardziej oddalonym centrum narciarskim, bo aż o 156 km jest Hovden Alpinsenter (http://hovdenalpinsenter.no/), znajdujące się w miejscowości o tej samej nazwie - Hovden. Oprócz atrakcji narciarskich i zimowych w miejscowości tej znajdziemy również park wodny a dla fanów innych sportów zimowych proponujemy Aktivitetspark w Evje. Jest to darmowy obszar sportowy,  gdzie znajdziemy lodowisko, liczne trasy biegów narciarskich, a nawet skocznie narciarskie lub po prostu miejsca, gdzie można pozjeżdżać na sankach. Natomiast latem w Aktivitetspark, gdy wszystkie śniegi stopnieją, wyłoni nam się boisko do piłki nożnej, siatkówki plażowej, tor rowerowy i siłownia plenerowa. W dolinie jest jeszcze wiele innych atrakcji turystycznych, o których już niedługo Wam napiszę.

PA013233 Widok nad rzeką Otra  DSC 1665

Hotel w Rysstad Hotel w Rysstad          P4277779 

Osrodek narciarski w Bortelid Ośrodek narciarski Bortelid   Restauracja przy Kjerag                                                                                                                                                                                                            Restauracja Kjerag

 

Tekst artykułu i zdjęcia - Ewelina Wielgosz - Dziękujemy! :)

 

 

Pin It

Welcome :)


Rozum bez trwogi, 
głowa pełna dumy,
wspólna praca dla doskonałości,
świat i serce bez barier.

Violetta Tarnowska

 

Partners

team member

Moemi Art - Beautiful art for your interior

team member

jeden Uniwersytet, wiele możliwości

team member

Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej

team member

Gospodarstwo Agroturystyczne Włodkowice - Zapraszamy

team member

Chata Zlatka (Słowacja)

team member

NORLING - centrum języka norweskiego

team member

Usługi informatyczne

Pogotowie Komputerowe Szczecin
team member

Dom kultury 13 Muz

Jak działamy?

IMG 0009 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w szkoleniach i konferencjach.

 

IMG 0036a 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w konkursach i wygrywamy nagrody.

 

 IMG 4452 2Bierzemy udział w spotkaniach z wybitnymi postaciami kultury.

 

IMG 8499 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w wyprawach, wycieczkach i plenerach.

 

P1090207Bierzemy udział w bliskich spotkaniach z dziką przyrodą.

 

 

Podpisujemy umowy

Zawieramy umowy z partnerami

Nasze Stowarzyszenie „NORDIC CULTURE HOUSE” zajmuje się propagowaniem pięknej i ciekawej kultury skandynawskiej. W naszych przedsięwzięciach kierujemy się zasadą współpracy ze środowiskami i instytucjami, które podzielają nasze pasje i wzbogacają naszą ofertę programową.
Do współpracy z nami zapraszamy wciąż nowych Partnerów, zainteresowanych Skandynawią i mających do zaoferowania swój wkład w rozwój działalności Stowarzyszenia.
Nasza polityka współpracy z Partnerami opiera się na zawieraniu obustronnych umów.
Do tej pory możemy poszczycić się wspólnymi działaniami z wieloma Partnerami, zarówno ze Szczecina, jak i województwa.
Wspólnie życzymy sobie owocnej współpracy i razem dokładamy wszelkich starań, aby działać jak najlepiej na rzecz propagowania kultury skandynawskiej.

 

Podpisanie umowy z Domem Kultury 13 MUZ

IMG 6179

17 marca 2017 roku  podpisaliśmy umowę o stałej współpracy z Dyrekcją Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. Nasza współpraca zaczęła się dwa miesiące wcześniej, kiedy otrzymaliśmy od Dyrekcji tej zasłużonej, znanej i popularnej instytucji miłe zaproszenie do przygotowania razem przedsięwzięcia, jakim są DNI SKANDYNAWSKIE 2017. Wspólne działania zatem już trwają. Serdecznie zapraszamy do DOMU KULTURY 13 MUZ na oglądanie efektów naszej współpracy i udział w atrakcyjnych imprezach.

 

Podpisanie umowy z Uniwersytetem Szczecińskim

IMG 20151124 150528 2016 05 22 16 42 19 UTC 24.11.2015 roku podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego a Stowarzyszeniem Centrum Kultury   Skandynawskiej "NORDIC CULTURE HOUSE" .
Umowa dotyczy wzajemnego wsparcia inicjatyw obu stron, związanych z propagowaniem kultury skandynawskiej. Na zdjęciach: Dziekan Wydziału Filologicznego- prof. zw. dr hab. Ewa Komorowska, Prezes Stowarzyszenia mgr Violetta Tarnawska, Wiceprezes Stowarzyszenia mgr Irina Policastro. 

Podpisanie umowy z gospodarstwem agroturystycznym "RAJ"

IMG 1312Do wspaniałego grona naszych partnerów dołączyli Państwo Halina i Henryk Hancewiczowie. Niedawno podpisaliśmy z Gospodarzami "RAJU" umowę o wzajemnej współpracy.

W Gospodarstwie Agroturystycznym "RAJ" we Włodkowicach będziemy wspólnie realizowali imprezy rekreacyjne oraz polsko-skandynawskie zajęcia warsztatowe.Tym samym wesprzemy polsko-skandynawską wymianę kulturalną. Mała wies, piękne miejsce i mili właściciele- to wspaniałe warunki zarówno do odpoczynku, jak i pracy twórczej.

Podpisanie porozumienia o współpracy ZCEMIP - NCH

30 listopada 2015 r. podpisaliśmy oficjalne porozumienie o współpracy pomiędzy Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej a naszym Stowarzyszeniem. Na zdjęciu Pani Dyrektor ZCEMiP - Elżbieta Moskal i Prezes NCH - Violetta Tarnowska.

Nasze partnerstwo w działaniu na rzecz rozwoju kultury skandynawskiej rozpoczęło się tak naprawdę już 2 lata temu. Wiele już razem zrobiliśmy wcześniej, co można zobaczyć w naszej GALERII. Wspólnie działamy dalej :)

 

Korespondenci zagraniczni

Weronika

weronikaWeronika Pacholczak - Publicystka, korespondentka NCH w Skandynawii, fotograf i reporterka.

 

 

 

 W naszym Stowarzyszeniu na rzecz utrwalania i dokumentowania kultury skandynawskiej pracuje kilku fotografów, którzy wytrwale przemierzają kraje Północy w poszukiwaniu najpiękniejszych miejsc, wyjątkowych ludzi, ciekawych wydarzeń, urzekających widoków.

 

 NASZE SPOTKANIA

14811 2016 01 09 01 08 48 UTCsmDSC 7029 2015 12 02 00 47 03 UTC

Spotykamy się w naszej paczce na zebraniach roboczych, warsztatowych, kameralnych i uroczystych.

Pracujemy nad projektami, obmyślamy organizację imprez, dzielimy zadania. Dzielimy się pomysłami i budujemy harmonogramy wydarzeń.

 

Fiske, fiske

Uczyliśmy się łowić ryby w Norwegii, na Morzu Północnym i na szwedzkich jeziorach w Västra Götaland. Z brzegu i z łódki. Na różne przynęty. Z różnym skutkiem, choć nie było tak źle :) Jedno jest pewne - będziemy dalej doskonalić nasze wędkarskie umiejętności i poznawać tajniki sztuki wędkowania w pięknej Skandynawii.

fiskefiske3fiske2fiske4fiske5

Quick info NCH

Gen. Rayskiego 23 / 16, 70-442 Szczecin, Poland

Tel: (0048) 516 159 638 - Irina Policastro
Tel: (0048) 604 508 148 - Violetta Tarnowska

Kontakt e-mail

NIP: 851 318 41 62
REGON: 361444160
KRS: 0000556665

Nr konta: 03 1240 3813 1111 0010 6372 0443