Gen. Rayskiego 23 / 16, 70-442 Szczecin, Poland

Nasza siedziba
 • Stowarzyszenie
  Nordic Culture House - witamy!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Välkommen till Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Velkommen til Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Velkomið að Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Tervetuloa Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Nordic Culture House - welcome!
  Centrum Kultury Skandynawskiej

 

Pasja ⋆ Nauka ⋆ Podróże ⋆ Przygoda ⋆ Zabawa


Przyjdź poczuć magię świąt i poznać skandynawską tradycję obchodów Dnia Świętej Łucji ! Lokalizacja: Kościół Arcybiskupiego ...
Czytaj więcej
Pani Zima w Norwegii to prawdziwa strojnisia! Ma całą garderobę puszystych białych czap, pełną szufladę diamentowych iskrzących kolii i ...
Czytaj więcej
Urząd Miasta i Gminy Evje og Hornnes uruchomił cykliczne zajęcia plastyczne w ramach Art Projektu NCH "TĘCZA PRZEZ BAŁTYK" -  "Regnbue over ...
Czytaj więcej
Dostaliśmy następny prezent! Dziękujemy serdecznie Pani Ewelinie Wielgosz i Panu Dariuszowi Gandurskiemu z Evje og Hornnes w Norwegii ! Jest ...
Czytaj więcej
    Konsul Honorowy Szwecji, mecenas Marek Czernis zaprosił „NORDIC CULTURE HOUSE” na spotkanie, które odbyło się 14 lipca. ...
Czytaj więcej
Prev Next
 Prace dzieci z Evje Barneskule - TUSEN TAKK ! :)img042min

Nadeszły pierwsze prace dzieci do Projektu NCH "TĘCZA PRZEZ BAŁTYK" ! :) 

Pierwsze obrazki na Etapie Czerwonym - LITERATURA przysłały dzieci z Evje Barneskule. To ilustracje do trzech norweskich baśni.

W najbliższym czasie oryginały prac znajdą się na wystawie w Szczecinie! Niebawem kolejne wieści:) Zapraszamy:) 

Zobacz prace dzieci w galerii -->

 WIKINGOWIE

Patrzymy na obrazek przedstawiający walczących wikingów. Na pomoc im płynie łódź. U góry, w chmurach widzimy boga TORA z młotem. Jest on synem jednookiego boga ODYNA. TOR strzela piorunami ze swego młota, aby zapobiec możliwości dostarczenia wsparcia przywiezionego przez łódź. Wikingowie na łodzi mają złe zamiary, na ilustracji są łupieżcami i chcą robić niedobre rzeczy!!!

20170619 171954 SAM 2161a SAM 2195

zobacz więcej...

MIDSOMMAR – WIZYTA U PRZYJACIÓŁ Z UNIVERSITÄT GREIFSWALD

IMG 8124 IMG 8211  IMG 8177 2 IMG 8164
 
24 czerwca pojechaliśmy z wizytą do Greifswaldu na zaproszenie Przyjaciół z Niemiec. Gospodarze z Institut für Fennistik und Skandinavistik UNIVERSITÄT GREIFSWALD zaprosili nas na obchody Midsommar 2017
Zostaliśmy przyjęci niezwykle ciepło i serdecznie. Powitali nas: wykładowca Dr. Frithjof Strauß – wykładowca współczesnej literatury skandynawskiej i  Dyrektor programowy NORDISCHER KLANG oraz studentka Instytutu Fennistyki i Skandynawistyki, Pani  Klaudia Taras. Podczas wizyty mieliśmy zaszczyt poznać władze i wykładowców Katedry Skandynawistyki i Fennistyki przy Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Greifswaldzie. Z organizacją pracy Uczelni zapoznali nas: Prof. Dr. Christer Lindqvist – Dyrektor Instytutu i Prof. Dr. Joachim Schiedermair – wykładowca współczesnej literatury skandynawskiej oraz Dyrektor NORDISCHER KLANG. Rozmawialiśmy o możliwościach wzajemnej współpracy, o udziale NORDIC CULTURE HOUSE w przyszłorocznym festiwalu NORDISCHER KLANG – największym poza Skandynawią festiwalu kultury skandynawskiej w Północnej Europie. Dr. Hartmut Mittelstädt – wykładowca języka islandzkiego oprowadził nas po budynku Instytutu przy Hans-Fallada-Straße 20, zaprosił nas także do swojego gabinetu i biblioteki oraz podarował nam kilka egzemplarzy literatury islandzkiej do naszej przyszłej BIBLIOTEKI SKANDYNAWSKIEJ w Szczecinie. Poznaliśmy także Panią Theklę Musäus, magistra sztuki, wykładowcę języka fińskiego w Katedrze Fennistyki i Skandynawistyki w Greifswaldzie.
Obchody MIDSOMMAR odbywały się w ogrodzie Instytutu Fennistyki i Skandynawistyki.
Uroczysty festyn otworzył Chór Instytutu pod kierownictwem Pani Laury Zieseler, zespołu, który od lat realizuje program artystyczny uświetniający obchody świąt  Santa Lucia w semestrze zimowym oraz Midsommer w semestrze letnim. Podczas występu mogliśmy posłuchać takich utworów jak: „Sommarpsalm”, „Ingrids vise”, „Nú sprettir á fold og spírar”, „Visa vid midsommartid”, „Ievan polkka”, "Gå med i lunden", „Folkvisa från Gotland” czy „Tuoll' on mun kultani”. Podziwialiśmy także instrumentalne popisy solo na kazoo i ukulele, na fletach i wiolonczeli.
Pomimo kapryśnej pogody bawiliśmy się doskonale w tradycyjnej scenografii święta Midsommar -  plac i namioty ubrano we flagi państw skandynawskich, były śpiewy i zabawy wokół przystrojonego zielonymi gałązkami słupa nazywanego midsommarstång, symbolizującego witalne siły ludzi i natury, dziewczęta, dzieci a nawet mężczyźni mieli  na głowach wianki z kwiatów – blomsterkrans, nie zabrakło także tańca i piosenki o małych żabkach „Små grodorna”. Na stołach znalazły się tradycyjne potrawy – ciasta owocowe, sałatki, słodkie wypieki, ryby, owoce morza, na grillu kiełbaski i mięso a w bufecie napoje orzeźwiające  Była również loteria, plenerowe pogaduszki, poznaliśmy wiele osób psajonujących się kulturą Skandynawii. 
MIDSOMMAR to święto obchodzone z okazji przesilenia letniego, 24 czerwca, w sobotę lub w weekend, który przypada najbliżej dnia św. Jana. To czas wesołego odpoczynku, często poza miastem, w ogrodach, na łące, na łonie natury. W noc świętojańską celebruje się potęgę życiową i płodność natury, można sobie wywróżyć przyszłość, odgonić złe moce, obronić się przed złymi czarami. To czas odświeżenia energii i współdzielenia się radością. 
My mieliśmy wielką przyjemność dzielenia Midsommar z Przyjaciółmi z Greifswaldu. Przywiozłyśmy z tego uroczego miasta do Szczecina wiele pięknych wrażeń, ciekawe wiadomości i plany wzajemnej współpracy. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i gościnę :) Było nam bardzo, bardzo miło :) 
NORDIC CULTURE HOUSE reprezentowały: Prezes – Violetta Tarnowska i Sekretarz NCH – Pani Jolanta Halicka.
 
A oto pamiątkowe zdjęcia:
 
IMG 8101  IMG 8195 IMG 8112 IMG 8123  IMG 8113  IMG 8122 IMG 8103 IMG 8117  IMG 8139 IMG 8145 IMG 8149 IMG 8150 IMG 8121 IMG 8152 IMG 8162 IMG 8166 IMG 8168 IMG 8172 IMG 8175  IMG 8180 IMG 8181 IMG 8182 IMG 8184 IMG 8198 IMG 8222 IMG 8241 2 IMG 8243 IMG 8248 IMG 8249 2 IMG 8254 IMG 8256 IMG 8266 IMG 8267 IMG 8270 IMG 8244 IMG 8245 IMG 8108x IMG 8146 IMG 8204 IMG 8202
 
Pin It

Welcome :)


Rozum bez trwogi, 
głowa pełna dumy,
wspólna praca dla doskonałości,
świat i serce bez barier.

Violetta Tarnowska

 

Partners

team member

Moemi Art - Beautiful art for your interior

team member

jeden Uniwersytet, wiele możliwości

team member

Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej

team member

Gospodarstwo Agroturystyczne Włodkowice - Zapraszamy

team member

Chata Zlatka (Słowacja)

team member

NORLING - centrum języka norweskiego

team member

Usługi informatyczne

Pogotowie Komputerowe Szczecin
team member

Dom kultury 13 Muz

Jak działamy?

IMG 0009 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w szkoleniach i konferencjach.

 

IMG 0036a 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w konkursach i wygrywamy nagrody.

 

 IMG 4452 2Bierzemy udział w spotkaniach z wybitnymi postaciami kultury.

 

IMG 8499 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w wyprawach, wycieczkach i plenerach.

 

P1090207Bierzemy udział w bliskich spotkaniach z dziką przyrodą.

 

 

Podpisujemy umowy

Zawieramy umowy z partnerami

Nasze Stowarzyszenie „NORDIC CULTURE HOUSE” zajmuje się propagowaniem pięknej i ciekawej kultury skandynawskiej. W naszych przedsięwzięciach kierujemy się zasadą współpracy ze środowiskami i instytucjami, które podzielają nasze pasje i wzbogacają naszą ofertę programową.
Do współpracy z nami zapraszamy wciąż nowych Partnerów, zainteresowanych Skandynawią i mających do zaoferowania swój wkład w rozwój działalności Stowarzyszenia.
Nasza polityka współpracy z Partnerami opiera się na zawieraniu obustronnych umów.
Do tej pory możemy poszczycić się wspólnymi działaniami z wieloma Partnerami, zarówno ze Szczecina, jak i województwa.
Wspólnie życzymy sobie owocnej współpracy i razem dokładamy wszelkich starań, aby działać jak najlepiej na rzecz propagowania kultury skandynawskiej.

 

Podpisanie umowy z Domem Kultury 13 MUZ

IMG 6179

17 marca 2017 roku  podpisaliśmy umowę o stałej współpracy z Dyrekcją Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. Nasza współpraca zaczęła się dwa miesiące wcześniej, kiedy otrzymaliśmy od Dyrekcji tej zasłużonej, znanej i popularnej instytucji miłe zaproszenie do przygotowania razem przedsięwzięcia, jakim są DNI SKANDYNAWSKIE 2017. Wspólne działania zatem już trwają. Serdecznie zapraszamy do DOMU KULTURY 13 MUZ na oglądanie efektów naszej współpracy i udział w atrakcyjnych imprezach.

 

Podpisanie umowy z Uniwersytetem Szczecińskim

IMG 20151124 150528 2016 05 22 16 42 19 UTC 24.11.2015 roku podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego a Stowarzyszeniem Centrum Kultury   Skandynawskiej "NORDIC CULTURE HOUSE" .
Umowa dotyczy wzajemnego wsparcia inicjatyw obu stron, związanych z propagowaniem kultury skandynawskiej. Na zdjęciach: Dziekan Wydziału Filologicznego- prof. zw. dr hab. Ewa Komorowska, Prezes Stowarzyszenia mgr Violetta Tarnawska, Wiceprezes Stowarzyszenia mgr Irina Policastro. 

Podpisanie umowy z gospodarstwem agroturystycznym "RAJ"

IMG 1312Do wspaniałego grona naszych partnerów dołączyli Państwo Halina i Henryk Hancewiczowie. Niedawno podpisaliśmy z Gospodarzami "RAJU" umowę o wzajemnej współpracy.

W Gospodarstwie Agroturystycznym "RAJ" we Włodkowicach będziemy wspólnie realizowali imprezy rekreacyjne oraz polsko-skandynawskie zajęcia warsztatowe.Tym samym wesprzemy polsko-skandynawską wymianę kulturalną. Mała wies, piękne miejsce i mili właściciele- to wspaniałe warunki zarówno do odpoczynku, jak i pracy twórczej.

Podpisanie porozumienia o współpracy ZCEMIP - NCH

30 listopada 2015 r. podpisaliśmy oficjalne porozumienie o współpracy pomiędzy Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej a naszym Stowarzyszeniem. Na zdjęciu Pani Dyrektor ZCEMiP - Elżbieta Moskal i Prezes NCH - Violetta Tarnowska.

Nasze partnerstwo w działaniu na rzecz rozwoju kultury skandynawskiej rozpoczęło się tak naprawdę już 2 lata temu. Wiele już razem zrobiliśmy wcześniej, co można zobaczyć w naszej GALERII. Wspólnie działamy dalej :)

 

Korespondenci zagraniczni

Weronika

weronikaWeronika Pacholczak - Publicystka, korespondentka NCH w Skandynawii, fotograf i reporterka.

 

 

 

 W naszym Stowarzyszeniu na rzecz utrwalania i dokumentowania kultury skandynawskiej pracuje kilku fotografów, którzy wytrwale przemierzają kraje Północy w poszukiwaniu najpiękniejszych miejsc, wyjątkowych ludzi, ciekawych wydarzeń, urzekających widoków.

 

 NASZE SPOTKANIA

14811 2016 01 09 01 08 48 UTCsmDSC 7029 2015 12 02 00 47 03 UTC

Spotykamy się w naszej paczce na zebraniach roboczych, warsztatowych, kameralnych i uroczystych.

Pracujemy nad projektami, obmyślamy organizację imprez, dzielimy zadania. Dzielimy się pomysłami i budujemy harmonogramy wydarzeń.

 

Fiske, fiske

Uczyliśmy się łowić ryby w Norwegii, na Morzu Północnym i na szwedzkich jeziorach w Västra Götaland. Z brzegu i z łódki. Na różne przynęty. Z różnym skutkiem, choć nie było tak źle :) Jedno jest pewne - będziemy dalej doskonalić nasze wędkarskie umiejętności i poznawać tajniki sztuki wędkowania w pięknej Skandynawii.

fiskefiske3fiske2fiske4fiske5

Quick info NCH

Gen. Rayskiego 23 / 16, 70-442 Szczecin, Poland

Tel: (0048) 516 159 638 - Irina Policastro
Tel: (0048) 604 508 148 - Violetta Tarnowska

Kontakt e-mail

NIP: 851 318 41 62
REGON: 361444160
KRS: 0000556665

Nr konta: 03 1240 3813 1111 0010 6372 0443