Gen. Rayskiego 23 / 16, 70-442 Szczecin, Poland

Nasza siedziba
 • Stowarzyszenie
  Nordic Culture House - witamy!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Välkommen till Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Velkommen til Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Velkomið að Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Tervetuloa Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Nordic Culture House - welcome!
  Centrum Kultury Skandynawskiej

 

Pasja ⋆ Nauka ⋆ Podróże ⋆ Przygoda ⋆ Zabawa


Przyjdź poczuć magię świąt i poznać skandynawską tradycję obchodów Dnia Świętej Łucji ! Lokalizacja: Kościół Arcybiskupiego ...
Czytaj więcej
Pani Zima w Norwegii to prawdziwa strojnisia! Ma całą garderobę puszystych białych czap, pełną szufladę diamentowych iskrzących kolii i ...
Czytaj więcej
Urząd Miasta i Gminy Evje og Hornnes uruchomił cykliczne zajęcia plastyczne w ramach Art Projektu NCH "TĘCZA PRZEZ BAŁTYK" -  "Regnbue over ...
Czytaj więcej
Dostaliśmy następny prezent! Dziękujemy serdecznie Pani Ewelinie Wielgosz i Panu Dariuszowi Gandurskiemu z Evje og Hornnes w Norwegii ! Jest ...
Czytaj więcej
    Konsul Honorowy Szwecji, mecenas Marek Czernis zaprosił „NORDIC CULTURE HOUSE” na spotkanie, które odbyło się 14 lipca. ...
Czytaj więcej
Prev Next
 Prace dzieci z Evje Barneskule - TUSEN TAKK ! :)img042min

Nadeszły pierwsze prace dzieci do Projektu NCH "TĘCZA PRZEZ BAŁTYK" ! :) 

Pierwsze obrazki na Etapie Czerwonym - LITERATURA przysłały dzieci z Evje Barneskule. To ilustracje do trzech norweskich baśni.

W najbliższym czasie oryginały prac znajdą się na wystawie w Szczecinie! Niebawem kolejne wieści:) Zapraszamy:) 

Zobacz prace dzieci w galerii -->

 WIKINGOWIE

Patrzymy na obrazek przedstawiający walczących wikingów. Na pomoc im płynie łódź. U góry, w chmurach widzimy boga TORA z młotem. Jest on synem jednookiego boga ODYNA. TOR strzela piorunami ze swego młota, aby zapobiec możliwości dostarczenia wsparcia przywiezionego przez łódź. Wikingowie na łodzi mają złe zamiary, na ilustracji są łupieżcami i chcą robić niedobre rzeczy!!!

20170619 171954 SAM 2161a SAM 2195

zobacz więcej...

"KĄCIK WESOŁEGO DZIERGACZA" W 13 MUZACH W SZCZECINIE OTWARTY! RUSZYŁ NOWY ART PROJECT 13 MUZ I NORDIC CULTURE HOUSE :)

5 czerwca o godzinie 17:00 w samym środku Szczecina powstało "centrum szczecińskiego dziergania". Uroczysta inauguracja KĄCIKA WESOŁEGO DZIERGACZA miała miejsce na 1. piętrze 13 MUZ. Na pierwsze spotkanie przybyli najodważniejsi Dziergacze, żeby dowiedzieć się, jak będzie wyglądał ich Kącik. Niektórzy od razu, zachęceni zapowiedzią, przynieśli ze sobą swój warsztat pracy oraz kilka próbek swojego talentu. Miłych Gości powitali: Kierownik Programowy 13 MUZ, pan Janusz Janiszewski oraz pani Prezes NORDIC CULTURE HOUSE - Violetta Tarnowska wraz z wiceprezesem NCH panią Iriną Policastro i panem Mateuszem Tymoszewskim, studentem skandynawistyki Uniwersytetu Szczecińskiego - inicjatorami i pomysłodawcami Kącika Wesołego Dziergacza. Po krótkim wprowadzeniu i informacjach organizacyjnych Dziergacze natychmiast się zaprzyjaźnili i zrobiła się prawdziwie domowa atmosfera:) Viola opowiedziała o skandynawskich inspiracjach członków NORDIC CULTURE HOUSE i prezencie, otrzymanym od Państwa Teresy i Dariusza Gandurskich z Evje w Norwegii - norweskich swetrach w piękne skandynawskie wzory. Opowiedziała także o tym, jakich rękodzielników spotkali fotografowie NCH w Szwecji i jakie Szwedzi robią cudeńka. Skandynawia to królestwo dziergaczy, którzy wykorzystują każdy niemal materiał do ponownego przetworzenia. Służy to nie tylko idei hygge, ale również ekologii. Rękodzielnictwo jest wspaniała arteterapią, sztuką nie tylko rzemiosła, lecz także sztuką odpoczynku i czucia się wyjątkowym. Pomaga w kontaktach z ludźmi, uczy działania w grupie, służy stwarzaniu więzi społecznych, jeśli tylko przebywamy wśród pasjonatów takich, jak my sami. Dziergacze w Kąciku dobrze to wiedzą. Swoim talentem dzielą się bardzo chętnie. Monika pokazała swoje kolorowe bransoletki wykonane na szydełku sznurem tureckim, pokazała też czółenka do frywolitek, Ania opowiadała, jak się robi chustę ślubną z koronki irlandzkiej, Mateusz dziergał kocyk dla siostrzeńca, który niebawem przyjdzie na świat:) , Milena zaprezentowała własnoręcznie wykonaną torebkę z filcu technicznego i dreda z wełny z owiec wrzosówek i wykonany przez koleżankę wisiorek ze skorupy strusiego jaja, Irinka postanowiła wreszcie dokończyć dawno rozpoczęty sweter:) , Małgosia zachwyciła wszystkich swoimi zwierzątkami amigurumi - to takie maskotki - dziergotki:), Danusia dziergała aniołki i zwierzątka i pokazała swoje kurki i koguciki:). Nasz stowarzyszeniowy minister finansów - Monika, wraz z małym Filipkiem, produkowali ręcznie robioną trendy ozdobę -  kolorowy pasek. Przy słodkim poczęstunku gwarom na temat dziergania nie było końca:) Całą imprezę świetnie uchwyciłą w obiektywie Emilia - artystka, modelka i fotograf - właścicielka Firmy STUDIO MOEMIART. Dziękujemy:)

Wspaniała atmosfera, plany na najbliższe spotkania, nowe znajomości, nowe wrażenia i klimat wzajemnej sympatii - to zostało nam w sercach po pierwszym spotkaniu :)

Brawo, Dziergacze Szczecina! Warto dla Was stworzyć miejsce, gdzie każdy poczuje się tak miło:) Zapraszamy w każdy poniedziałek o 17:00 do 13 MUZ :)

Kochani! Tak nam się spodobał Wasz zapał, że NORDIC CULTURE HOUSE na następne spotkanie przygotowuje dla Was wspaniałą niespodziankę:)

 5620ap 2 5609ap IMG 7691 5715ap  5613ap IMG 7680 5587ap 2 5703ap 5607ap 2  5651ap 2  5627ap 5588ap 2 5599ap  5675ap 5719ap 5681ap 5677ap  5712ap 5630ap 5602ap 5695ap IMG 7701 IMG 7702 IMG 7682 IMG 7703 

  

Pin It

Welcome :)


Rozum bez trwogi, 
głowa pełna dumy,
wspólna praca dla doskonałości,
świat i serce bez barier.

Violetta Tarnowska

 

Partners

team member

Moemi Art - Beautiful art for your interior

team member

jeden Uniwersytet, wiele możliwości

team member

Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej

team member

Gospodarstwo Agroturystyczne Włodkowice - Zapraszamy

team member

Chata Zlatka (Słowacja)

team member

NORLING - centrum języka norweskiego

team member

Usługi informatyczne

Pogotowie Komputerowe Szczecin
team member

Dom kultury 13 Muz

Jak działamy?

IMG 0009 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w szkoleniach i konferencjach.

 

IMG 0036a 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w konkursach i wygrywamy nagrody.

 

 IMG 4452 2Bierzemy udział w spotkaniach z wybitnymi postaciami kultury.

 

IMG 8499 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w wyprawach, wycieczkach i plenerach.

 

P1090207Bierzemy udział w bliskich spotkaniach z dziką przyrodą.

 

 

Podpisujemy umowy

Zawieramy umowy z partnerami

Nasze Stowarzyszenie „NORDIC CULTURE HOUSE” zajmuje się propagowaniem pięknej i ciekawej kultury skandynawskiej. W naszych przedsięwzięciach kierujemy się zasadą współpracy ze środowiskami i instytucjami, które podzielają nasze pasje i wzbogacają naszą ofertę programową.
Do współpracy z nami zapraszamy wciąż nowych Partnerów, zainteresowanych Skandynawią i mających do zaoferowania swój wkład w rozwój działalności Stowarzyszenia.
Nasza polityka współpracy z Partnerami opiera się na zawieraniu obustronnych umów.
Do tej pory możemy poszczycić się wspólnymi działaniami z wieloma Partnerami, zarówno ze Szczecina, jak i województwa.
Wspólnie życzymy sobie owocnej współpracy i razem dokładamy wszelkich starań, aby działać jak najlepiej na rzecz propagowania kultury skandynawskiej.

 

Podpisanie umowy z Domem Kultury 13 MUZ

IMG 6179

17 marca 2017 roku  podpisaliśmy umowę o stałej współpracy z Dyrekcją Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. Nasza współpraca zaczęła się dwa miesiące wcześniej, kiedy otrzymaliśmy od Dyrekcji tej zasłużonej, znanej i popularnej instytucji miłe zaproszenie do przygotowania razem przedsięwzięcia, jakim są DNI SKANDYNAWSKIE 2017. Wspólne działania zatem już trwają. Serdecznie zapraszamy do DOMU KULTURY 13 MUZ na oglądanie efektów naszej współpracy i udział w atrakcyjnych imprezach.

 

Podpisanie umowy z Uniwersytetem Szczecińskim

IMG 20151124 150528 2016 05 22 16 42 19 UTC 24.11.2015 roku podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego a Stowarzyszeniem Centrum Kultury   Skandynawskiej "NORDIC CULTURE HOUSE" .
Umowa dotyczy wzajemnego wsparcia inicjatyw obu stron, związanych z propagowaniem kultury skandynawskiej. Na zdjęciach: Dziekan Wydziału Filologicznego- prof. zw. dr hab. Ewa Komorowska, Prezes Stowarzyszenia mgr Violetta Tarnawska, Wiceprezes Stowarzyszenia mgr Irina Policastro. 

Podpisanie umowy z gospodarstwem agroturystycznym "RAJ"

IMG 1312Do wspaniałego grona naszych partnerów dołączyli Państwo Halina i Henryk Hancewiczowie. Niedawno podpisaliśmy z Gospodarzami "RAJU" umowę o wzajemnej współpracy.

W Gospodarstwie Agroturystycznym "RAJ" we Włodkowicach będziemy wspólnie realizowali imprezy rekreacyjne oraz polsko-skandynawskie zajęcia warsztatowe.Tym samym wesprzemy polsko-skandynawską wymianę kulturalną. Mała wies, piękne miejsce i mili właściciele- to wspaniałe warunki zarówno do odpoczynku, jak i pracy twórczej.

Podpisanie porozumienia o współpracy ZCEMIP - NCH

30 listopada 2015 r. podpisaliśmy oficjalne porozumienie o współpracy pomiędzy Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej a naszym Stowarzyszeniem. Na zdjęciu Pani Dyrektor ZCEMiP - Elżbieta Moskal i Prezes NCH - Violetta Tarnowska.

Nasze partnerstwo w działaniu na rzecz rozwoju kultury skandynawskiej rozpoczęło się tak naprawdę już 2 lata temu. Wiele już razem zrobiliśmy wcześniej, co można zobaczyć w naszej GALERII. Wspólnie działamy dalej :)

 

Korespondenci zagraniczni

Weronika

weronikaWeronika Pacholczak - Publicystka, korespondentka NCH w Skandynawii, fotograf i reporterka.

 

 

 

 W naszym Stowarzyszeniu na rzecz utrwalania i dokumentowania kultury skandynawskiej pracuje kilku fotografów, którzy wytrwale przemierzają kraje Północy w poszukiwaniu najpiękniejszych miejsc, wyjątkowych ludzi, ciekawych wydarzeń, urzekających widoków.

 

 NASZE SPOTKANIA

14811 2016 01 09 01 08 48 UTCsmDSC 7029 2015 12 02 00 47 03 UTC

Spotykamy się w naszej paczce na zebraniach roboczych, warsztatowych, kameralnych i uroczystych.

Pracujemy nad projektami, obmyślamy organizację imprez, dzielimy zadania. Dzielimy się pomysłami i budujemy harmonogramy wydarzeń.

 

Fiske, fiske

Uczyliśmy się łowić ryby w Norwegii, na Morzu Północnym i na szwedzkich jeziorach w Västra Götaland. Z brzegu i z łódki. Na różne przynęty. Z różnym skutkiem, choć nie było tak źle :) Jedno jest pewne - będziemy dalej doskonalić nasze wędkarskie umiejętności i poznawać tajniki sztuki wędkowania w pięknej Skandynawii.

fiskefiske3fiske2fiske4fiske5

Quick info NCH

Gen. Rayskiego 23 / 16, 70-442 Szczecin, Poland

Tel: (0048) 516 159 638 - Irina Policastro
Tel: (0048) 604 508 148 - Violetta Tarnowska

Kontakt e-mail

NIP: 851 318 41 62
REGON: 361444160
KRS: 0000556665

Nr konta: 03 1240 3813 1111 0010 6372 0443