Gen. Rayskiego 23 / 16, 70-442 Szczecin, Poland

Nasza siedziba
 • Stowarzyszenie
  Nordic Culture House - witamy!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Välkommen till Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Velkommen til Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Velkomið að Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Tervetuloa Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Nordic Culture House - welcome!
  Centrum Kultury Skandynawskiej

 

Pasja ⋆ Nauka ⋆ Podróże ⋆ Przygoda ⋆ Zabawa


Przyjdź poczuć magię świąt i poznać skandynawską tradycję obchodów Dnia Świętej Łucji ! Lokalizacja: Kościół Arcybiskupiego ...
Czytaj więcej
Pani Zima w Norwegii to prawdziwa strojnisia! Ma całą garderobę puszystych białych czap, pełną szufladę diamentowych iskrzących kolii i ...
Czytaj więcej
Urząd Miasta i Gminy Evje og Hornnes uruchomił cykliczne zajęcia plastyczne w ramach Art Projektu NCH "TĘCZA PRZEZ BAŁTYK" -  "Regnbue over ...
Czytaj więcej
Dostaliśmy następny prezent! Dziękujemy serdecznie Pani Ewelinie Wielgosz i Panu Dariuszowi Gandurskiemu z Evje og Hornnes w Norwegii ! Jest ...
Czytaj więcej
    Konsul Honorowy Szwecji, mecenas Marek Czernis zaprosił „NORDIC CULTURE HOUSE” na spotkanie, które odbyło się 14 lipca. ...
Czytaj więcej
Prev Next
 Prace dzieci z Evje Barneskule - TUSEN TAKK ! :)img042min

Nadeszły pierwsze prace dzieci do Projektu NCH "TĘCZA PRZEZ BAŁTYK" ! :) 

Pierwsze obrazki na Etapie Czerwonym - LITERATURA przysłały dzieci z Evje Barneskule. To ilustracje do trzech norweskich baśni.

W najbliższym czasie oryginały prac znajdą się na wystawie w Szczecinie! Niebawem kolejne wieści:) Zapraszamy:) 

Zobacz prace dzieci w galerii -->

 WIKINGOWIE

Patrzymy na obrazek przedstawiający walczących wikingów. Na pomoc im płynie łódź. U góry, w chmurach widzimy boga TORA z młotem. Jest on synem jednookiego boga ODYNA. TOR strzela piorunami ze swego młota, aby zapobiec możliwości dostarczenia wsparcia przywiezionego przez łódź. Wikingowie na łodzi mają złe zamiary, na ilustracji są łupieżcami i chcą robić niedobre rzeczy!!!

20170619 171954 SAM 2161a SAM 2195

zobacz więcej...

Działo się ! Dni Skandynawskie 2017 – Dom Kultury 13 Muz i Nordic Culture House – 31 marca 2017 - relacja

Oj, działo się! W 13 Muzach na jeden dzień zrobiła się Mała Skandynawia, Mała Europa!
 
W piątek, 31 marca świętowaliśmy razem z mieszkańcami Szczecina i Gośćmi ze Skandynawii DNI SKANDYNAWSKIE 2107 w DOMU KULTURY 13 MUZ.
 W gościnnych progach 13 Muz można było przez cały dzień usłyszeć wszystkie nie tylko języki skandynawskie, ale też język niemiecki, angielski, ukraiński, rosyjski, francuski czy włoski. Dużo się działo!
 
  IMG 6378  IMG 6395  IMG 6419  IMG 6428
 
Rano przybyła wielka, radosna grupa dzieci i wzięła udział w animacjach. W Sali Kominkowej rozbrzmiewały radosne śmiechy, piosenki, muzyka, zabawy. Państwo Violina i Janusz Janiszewscy zorganizowali dla maluchów istny skandynawski festyn, karnawał, festiwal, teatr - wszystko w jednym. Byli bohaterowie baśni i legend skandynawskich, były Muminki, była Pippi, były renifery, był Włóczykij, był zaprzęg świętego Mikołaja z Finlandii, walki Wikingów. Studenci skandynawistyki Uniwersytetu Szczecińskiego uczyli dzieci witać się i dziękować po norwesku.
Było bardzo wesoło! Nasi mali ulubieńcy zostali też zaproszeni przez Stowarzyszenie Centrum Kultury Skandynawskiej NORDIC CULTURE HOUSE na słodki poczęstunek. Dla maluchów przygotowano „magiczną niespodziankę” :) - sto porcji deseru szwedzkiego risgrynsgröt  ze słodkim sokiem oraz wielki koszyk cynamonowych bułeczek – kanelbullar. Pani Monika Drączkowska z NORDIC CULTURE HOUSE czuwała nad całością słodkiej akcji. Dzieci były zachwycone skandynawskimi smakami!
 
IMG 6347 IMG 6433 IMG 6439 IMG 6462 
  
Po wizycie małych Gości przyszła kolej na miłośników literatury skandynawskiej. W Kąciku Bibliotecznym Stowarzyszenie NORDIC CULTURE HOUSE udostępniło mieszkańcom Szczecina najciekawsze ze swoich zbiorów książki autorów szwedzkich, norweskich i duńskich. Pani Monika Sokołowska, prezes firmy NORLING, czytała po norwesku dla młodej publiczności fragmenty słynnych skandynawskich książek. Kontakt z żywym językiem norweskim wzbudził w młodzieży wiele entuzjazmu i zainteresowania.
 
  20150326 122946 2015 10 20 22 33 16 UTC 2016 01 09 01 08 48 UTC 20150326 123250 2015 10 20 22 33 16 UTC 2016 01 09 01 08 48 UTC 20150326 123456 IMG 6318 IMG 6721
 
Szczecinianie mieli też możliwość oglądania pokazu rękodzieła artystycznego, pięknej biżuterii skandynawskiej w ekspozycji „NASZYJNIK DLA LAGERTHY”. Wspaniałe naszyjniki, kolczyki, wisiorki i bransoletki wykonali Uczniowie Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. Wszystkie ozdoby wykonano z materiałów recyklingowych i złomu biżuteryjnego. Ta inspirująca ekspozycja, profesjonalnie przygotowana przez Panią Jolantę Halicką, bardzo spodobała się wszystkim Gościom.
 
Przyszła wreszcie pora na długo oczekiwaną inaugurację nowej inicjatywy NORDIC CULTURE HOUSE i Domu Kultury 13 MUZ - „KLUBU WESOŁEGO DZIERGACZA”.
Pani Kamila Pałka z DK 13 Muz przygotowała na tę okoliczność wspaniały kącik wraz z pokazem rękodzielnictwa i szwedzkim wielkanocną ozdobą påskris - galązkami brzozowymi z kolorowymi piórkami.
Dziergali wszyscy – starsi i młodsi, wprawieni w sztukę rękodzielniczą artyści szczecińscy i młodzież, dla której robienie na drutach czy na szydełku było prawdziwym wyzwaniem. Pani Irina Policastro, rodowita Szwedka, wykładowca Wydziału Filologicznego US i wiceprezes Stowarzyszenia Centrum Kultury Skandynawskiej „NORDIC CULTURE HOUSE” była pomysłodawczynią i patronką wydarzenia. Pani Irina zaprezentowała tradycyjne wzory rękodzieła szwedzkiego – ubrania, serwety, narzuty, hafty, tkaniny, wyszywane obrazy. Niektóre tradycyjne eksponaty liczyły sobie już kilkadziesiąt lat. Sposób wykonania i materiały, z których zostały zrobione gwarantują takim cennym dziełom ludzkich rąk długowieczność. Wesoła przygoda z drutami, szydełkiem, igłą i wełną spotkała się z wielkim zainteresowaniem szczecinian. „Klub Wesołego Dziergacza” rozpoczął działalność!
 
IMG 6707 IMG 6746 IMG 6677
 
Kolejnym punktem programu DNI SKANDYNAWSKICH 2017 było spotkanie ze studentami skandynawistyki z Koła Naukowego „Viking” Uniwersytetu Szczecińskiego. Opowiedzieli oni zebranym o wyprawach na Lofoty, o swoich przeżyciach na archipelagu północnej Norwegii. Pan Mateusz Tymoszewski, student skandynawistyki, odpowiadał na wiele pytań publiczności, zainteresowanej życiem w okolicy koła podbiegunowego, wśród zaśnieżonych fiordów. Szczecinianie poznali też najbardziej znane skandynawskie miasta, z których każde „ma swoją duszę”.
 Studenci skandynawistyki z Wydziału Filologicznego US zaoferowali mieszkańcom naszego miasta kolejną atrakcję - „Cudowną podróż” po szwedzku.  Pani Karolina Rucińska, studentka trzeciego roku skandynawistyki na Uniwersytecie Szczecińskim odczytała po szwedzku fragmenty książki „Cudowna podróż” autorstwa Selmy Lagerlöf, szwedzkiej noblistki. Młodzież słuchała opowieści o podróży chłopca na grzbiecie gęsi przez całą Szwecję - od Skanii do Laponii. Pani Karolina uczyła młodzież odróżniać język norweski od szwedzkiego, mówiła, jak najlepiej uczyć się języków skandynawskich, ćwiczyła z publicznością zwroty grzecznościowe. Prawie wszystkim z zebranych szło znakomicie :)
 
 IMG 6736 IMG 6739 IMG 6775 IMG 6732
 
O godz. 16:00 odbył sie wernisaż wystaw multimedialnych: „Norwegofil”, „Architektura Skandynawii”, „Migawki z podróży” oraz multimedialnej instalacji „Zorza polarna”. Słowo wstępne wygłosili: pan Waldemar Kulpa Dyrektor Domu Kultury 13 MUZ oraz pani Violetta Tarnowska - Prezes Stowarzyszenia „NORDIC CULTURE HOUSE”. Pani Magdalena Tyczka, manager projektów artystycznych DK 13 Muz i kurator wystaw, zaprosiła i poprowadziła zebranych na najwyższą kondygnację budynku.
 
 IMG 6812 IMG 6547 IMG 6826 IMG 6570 IMG 6553
 
Podczas wystaw wykorzystano różne media, aby w jak najciekawszy sposób zaprezentować publiczności majestat i piękno natury Skandynawii, oddać atmosferę uroczych zakątków, pokazać tradycje ludowe, dzieła kultury i sztuki. Podczas edukacyjnego oprowadzania kuratorskiego Goście mogli podziwiać prace szczecińskich fotografów i podróżników: Violetty Tarnowskiej, Romana Drochomireckiego, Stanisława Heropolitańskiego i korespondentki i publicystki NCH – Weroniki Pacholczak z Warszawy. Wiele emocji i niesamowity nastrój towarzyszyły zaprezentowanej na najwyższym piętrze DK 13 Muz instalacji multimedialnej pt. „Zorza Polarna” wykonanej przez Joannę Roguszczak, studentkę Akademii Sztuki w Szczecinie. Każdy mógł poczuć namiastkę klimatu tego niezwykłego zjawiska, jakim jest zorza polarna. To jeden z najpiękniejszych na świecie spektakli natury.
 Szczecinianie mogli też, siedząc na wygodnych poduchach, przez wiele chwil przyglądać się obrazom fauny i flory Północy oraz chłonąć niezwykłą atmosferę skandynawskiej przyrody.
 
 Dla miłych Gości NORDIC CULTURE HOUSE wraz z Uczniami ZCEMiP przygotowali "szwedzki stół" a na nim knäckebröd, szwedzki "Herrgårdsost", salta lakritskarameller - słodko- słone cukierki z lukrecji, krem z kawioru Kalles kaviar i norweski brunost - norweski ser kozi o brązowej barwie.
 
 IMG 6766 IMG 6768 IMG 6770
 
Ogromną rzeszę słuchaczy mieliśmy przyjemność gościć podczas wykładu Iben Sandahl – duńskiej psychoterapeutki i współautorki książki „Hygge. Duński przepis na szczęście”. Autorka, pochodząca z najszczęśliwszego narodu na świecie, zaprezentowała koncepcję wychowania dzieci. Wyjaśniła, jak wychowywać, aby wraz z rodzicami były one szczęśliwe, radziły sobie z wyzwaniami, by były świadome i pewne siebie, kreatywne i zadowolone z życia. W spotkaniu zorganizowanym przez Urząd Miasta Szczecin wzięli udział rodzice, opiekunowie, pedagodzy, wychowawcy. Po wykładzie zebrani mogli zakupić książkę z autografem Iben Sandahl. Pięknie dziękujemy Autorce za wspaniałe spotkanie.
 
IMG 6922 IMG 6930 IMG 6943X IMG 6974
 
Magicznie i klimatycznie zrobiło się w 13 Muzach wieczorem. O godzinie 19:00 odbył się wykład dr Tomasza Dudy, wykładowcy Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego i wiceprezesa Stowarzyszenia Centrum Kultury Skandynawskiej „NORDIC CULTURE HOUSE”. Wykład pt. „Magiczne światła Północy” ilustrowany był prezentacją multimedialną, ukazującą naukowe wyjaśnienie powstawania zarówno zorzy polarnej, jak i słynnego „światła Lofotów” . Jak zawsze zajmująco i ciekawie dr Duda opowiedział o tym, skąd się bierze zorza, kiedy i gdzie można ją ujrzeć, jak ją sfotografować, jak zorganizować sobie podróż, by doświadczyć na żywo tego ślicznego zjawiska. Publiczność przez godzinę mogła północne niebo Skandynawii i poczuć się jak na lodowatej Północy oświetlonej w dzień i w nocy najpiękniejszymi światłami natury.
 
IMG 6998 IMG 7014 IMG 6997 IMG 7037
 
DNI SKANDYNAWSKIE 2017 w Domu Kultury 13 MUZ współorganizowane wraz z nami, z „NORDIC CULTURE HOUSE” przyniosły naszym Gościom – dzieciom, młodzieży , dorosłym, Gościom ze Szczecina, z Polski, ze Skandynawii, z innych krajów Europy wiele niezapomnianych wrażeń. Nawiązano wiele interesujących kontaktów, przybliżono skandynawską kulturę, naukę, miejsca, ludzi, dzieła, naturę. W jednym miejscu tego dnia zebrali się miłośnicy i przyjaciele naszych północnych Sąsiadów.
Pani Kamila Pałka i pani Magdalena Tyczka dołożyły wszelkich starań, aby każdy tego dnia w Domu Kultury 13 Muz czuł się wspaniale. Dziękujemy!
 
Wszystkim Uczestnikom, Gościom specjalnym, Dyrekcji i Pracownikom 13 MUZ, Współorganizatorom, Studentom skandynawistyki US, Uczniom ZCEMiP – serdecznie DZIĘKUJEMY i do zobaczenia na DNIACH SKANDYNAWSKICH 2018 za rok. :) 
Fot. NCH
Tekst: Violetta Tarnowska
 
 

Pin It

Welcome :)


Rozum bez trwogi, 
głowa pełna dumy,
wspólna praca dla doskonałości,
świat i serce bez barier.

Violetta Tarnowska

 

Partners

team member

Moemi Art - Beautiful art for your interior

team member

jeden Uniwersytet, wiele możliwości

team member

Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej

team member

Gospodarstwo Agroturystyczne Włodkowice - Zapraszamy

team member

Chata Zlatka (Słowacja)

team member

NORLING - centrum języka norweskiego

team member

Usługi informatyczne

Pogotowie Komputerowe Szczecin
team member

Dom kultury 13 Muz

Jak działamy?

IMG 0009 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w szkoleniach i konferencjach.

 

IMG 0036a 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w konkursach i wygrywamy nagrody.

 

 IMG 4452 2Bierzemy udział w spotkaniach z wybitnymi postaciami kultury.

 

IMG 8499 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w wyprawach, wycieczkach i plenerach.

 

P1090207Bierzemy udział w bliskich spotkaniach z dziką przyrodą.

 

 

Podpisujemy umowy

Zawieramy umowy z partnerami

Nasze Stowarzyszenie „NORDIC CULTURE HOUSE” zajmuje się propagowaniem pięknej i ciekawej kultury skandynawskiej. W naszych przedsięwzięciach kierujemy się zasadą współpracy ze środowiskami i instytucjami, które podzielają nasze pasje i wzbogacają naszą ofertę programową.
Do współpracy z nami zapraszamy wciąż nowych Partnerów, zainteresowanych Skandynawią i mających do zaoferowania swój wkład w rozwój działalności Stowarzyszenia.
Nasza polityka współpracy z Partnerami opiera się na zawieraniu obustronnych umów.
Do tej pory możemy poszczycić się wspólnymi działaniami z wieloma Partnerami, zarówno ze Szczecina, jak i województwa.
Wspólnie życzymy sobie owocnej współpracy i razem dokładamy wszelkich starań, aby działać jak najlepiej na rzecz propagowania kultury skandynawskiej.

 

Podpisanie umowy z Domem Kultury 13 MUZ

IMG 6179

17 marca 2017 roku  podpisaliśmy umowę o stałej współpracy z Dyrekcją Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. Nasza współpraca zaczęła się dwa miesiące wcześniej, kiedy otrzymaliśmy od Dyrekcji tej zasłużonej, znanej i popularnej instytucji miłe zaproszenie do przygotowania razem przedsięwzięcia, jakim są DNI SKANDYNAWSKIE 2017. Wspólne działania zatem już trwają. Serdecznie zapraszamy do DOMU KULTURY 13 MUZ na oglądanie efektów naszej współpracy i udział w atrakcyjnych imprezach.

 

Podpisanie umowy z Uniwersytetem Szczecińskim

IMG 20151124 150528 2016 05 22 16 42 19 UTC 24.11.2015 roku podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego a Stowarzyszeniem Centrum Kultury   Skandynawskiej "NORDIC CULTURE HOUSE" .
Umowa dotyczy wzajemnego wsparcia inicjatyw obu stron, związanych z propagowaniem kultury skandynawskiej. Na zdjęciach: Dziekan Wydziału Filologicznego- prof. zw. dr hab. Ewa Komorowska, Prezes Stowarzyszenia mgr Violetta Tarnawska, Wiceprezes Stowarzyszenia mgr Irina Policastro. 

Podpisanie umowy z gospodarstwem agroturystycznym "RAJ"

IMG 1312Do wspaniałego grona naszych partnerów dołączyli Państwo Halina i Henryk Hancewiczowie. Niedawno podpisaliśmy z Gospodarzami "RAJU" umowę o wzajemnej współpracy.

W Gospodarstwie Agroturystycznym "RAJ" we Włodkowicach będziemy wspólnie realizowali imprezy rekreacyjne oraz polsko-skandynawskie zajęcia warsztatowe.Tym samym wesprzemy polsko-skandynawską wymianę kulturalną. Mała wies, piękne miejsce i mili właściciele- to wspaniałe warunki zarówno do odpoczynku, jak i pracy twórczej.

Podpisanie porozumienia o współpracy ZCEMIP - NCH

30 listopada 2015 r. podpisaliśmy oficjalne porozumienie o współpracy pomiędzy Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej a naszym Stowarzyszeniem. Na zdjęciu Pani Dyrektor ZCEMiP - Elżbieta Moskal i Prezes NCH - Violetta Tarnowska.

Nasze partnerstwo w działaniu na rzecz rozwoju kultury skandynawskiej rozpoczęło się tak naprawdę już 2 lata temu. Wiele już razem zrobiliśmy wcześniej, co można zobaczyć w naszej GALERII. Wspólnie działamy dalej :)

 

Korespondenci zagraniczni

Weronika

weronikaWeronika Pacholczak - Publicystka, korespondentka NCH w Skandynawii, fotograf i reporterka.

 

 

 

 W naszym Stowarzyszeniu na rzecz utrwalania i dokumentowania kultury skandynawskiej pracuje kilku fotografów, którzy wytrwale przemierzają kraje Północy w poszukiwaniu najpiękniejszych miejsc, wyjątkowych ludzi, ciekawych wydarzeń, urzekających widoków.

 

 NASZE SPOTKANIA

14811 2016 01 09 01 08 48 UTCsmDSC 7029 2015 12 02 00 47 03 UTC

Spotykamy się w naszej paczce na zebraniach roboczych, warsztatowych, kameralnych i uroczystych.

Pracujemy nad projektami, obmyślamy organizację imprez, dzielimy zadania. Dzielimy się pomysłami i budujemy harmonogramy wydarzeń.

 

Fiske, fiske

Uczyliśmy się łowić ryby w Norwegii, na Morzu Północnym i na szwedzkich jeziorach w Västra Götaland. Z brzegu i z łódki. Na różne przynęty. Z różnym skutkiem, choć nie było tak źle :) Jedno jest pewne - będziemy dalej doskonalić nasze wędkarskie umiejętności i poznawać tajniki sztuki wędkowania w pięknej Skandynawii.

fiskefiske3fiske2fiske4fiske5

Quick info NCH

Gen. Rayskiego 23 / 16, 70-442 Szczecin, Poland

Tel: (0048) 516 159 638 - Irina Policastro
Tel: (0048) 604 508 148 - Violetta Tarnowska

Kontakt e-mail

NIP: 851 318 41 62
REGON: 361444160
KRS: 0000556665

Nr konta: 03 1240 3813 1111 0010 6372 0443