Gen. Rayskiego 23 / 16, 70-442 Szczecin, Poland

Nasza siedziba
 • Stowarzyszenie
  Nordic Culture House - witamy!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Välkommen till Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Velkommen til Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Velkomið að Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Tervetuloa Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Nordic Culture House - welcome!
  Centrum Kultury Skandynawskiej

 

Pasja ⋆ Nauka ⋆ Podróże ⋆ Przygoda ⋆ Zabawa


Przyjdź poczuć magię świąt i poznać skandynawską tradycję obchodów Dnia Świętej Łucji ! Lokalizacja: Kościół Arcybiskupiego ...
Czytaj więcej
Pani Zima w Norwegii to prawdziwa strojnisia! Ma całą garderobę puszystych białych czap, pełną szufladę diamentowych iskrzących kolii i ...
Czytaj więcej
Urząd Miasta i Gminy Evje og Hornnes uruchomił cykliczne zajęcia plastyczne w ramach Art Projektu NCH "TĘCZA PRZEZ BAŁTYK" -  "Regnbue over ...
Czytaj więcej
Dostaliśmy następny prezent! Dziękujemy serdecznie Pani Ewelinie Wielgosz i Panu Dariuszowi Gandurskiemu z Evje og Hornnes w Norwegii ! Jest ...
Czytaj więcej
    Konsul Honorowy Szwecji, mecenas Marek Czernis zaprosił „NORDIC CULTURE HOUSE” na spotkanie, które odbyło się 14 lipca. ...
Czytaj więcej
Prev Next
 Prace dzieci z Evje Barneskule - TUSEN TAKK ! :)img042min

Nadeszły pierwsze prace dzieci do Projektu NCH "TĘCZA PRZEZ BAŁTYK" ! :) 

Pierwsze obrazki na Etapie Czerwonym - LITERATURA przysłały dzieci z Evje Barneskule. To ilustracje do trzech norweskich baśni.

W najbliższym czasie oryginały prac znajdą się na wystawie w Szczecinie! Niebawem kolejne wieści:) Zapraszamy:) 

Zobacz prace dzieci w galerii -->

 WIKINGOWIE

Patrzymy na obrazek przedstawiający walczących wikingów. Na pomoc im płynie łódź. U góry, w chmurach widzimy boga TORA z młotem. Jest on synem jednookiego boga ODYNA. TOR strzela piorunami ze swego młota, aby zapobiec możliwości dostarczenia wsparcia przywiezionego przez łódź. Wikingowie na łodzi mają złe zamiary, na ilustracji są łupieżcami i chcą robić niedobre rzeczy!!!

20170619 171954 SAM 2161a SAM 2195

zobacz więcej...

Krajobraz światłem malowany. Gdzie i kiedy oglądać zorzę polarną?

Tomasz Duda


Najczęściej jest zielona lub zielono-żółta. Zdecydowanie rzadziej pojawiają się też inne kolory – fiolet, czy różne odcienie czerwieni. Zawsze jednak wywołuje całą gamę różnorodnych emocji – od euforii, radości przez ciekawość, melancholię aż po smutek, a nawet czasami strach… Zorza polarna, niezwykłe zjawisko północnego nieba…

Fenomen występowania świateł północy nie należy do rzadkości. Aurora borealis, bo tak brzmi oficjalna nazwa zorzy polarnej, pojawia się na niebie jednak zupełnie niespodziewanie. Czasem zjawisko może trwać zaledwie chwilkę, czasem pokaz ciągnie się kilka godzin. Spektakularne, wielobarwne przedstawienia nie zdarzają się często, a ich intensywność zależy od aktualnej sytuacji fizyko-chemicznej … na Słońcu.
Światło zorzy, które możemy obserwować z Ziemi, powstaje w górnych warstwach atmosfery. Kiedy aktywność słoneczna wzrasta, potężne wybuchy wyrzucają w przestrzeń kosmiczną ogromne ilości naładowanych cząsteczek, tzw. wiatru słonecznego. Kiedy dotrą one  w okolice Ziemi, bombardują powłokę ochronną naszej planety a układ pola magnetycznego „rozprowadza” je do wysokich szerokości geograficznych. To właśnie na skutek tego „bombardowania” cząstki zaczynają świecić, a my mamy możliwość podziwiania tego spektakularnego zjawiska. I to zarówno na półkuli północnej, jak i południowej. Choć samo zjawisko zachodzi przez cały rok, najlepsze warunki (długi okres nocnych ciemności) do obserwacji  występują od października do połowy kwietnia.
W zależności od pory roku zmienia się również kolorystyka zorzowych świateł. Skąd jednak taka jej różnorodność? Wszystko zależy od rodzaju gazu, który w danym momencie dominuje w składzie górnych warstw atmosfery. Dla przykładu – najczęściej spotykanym kolorem zorzy jest zieleń. Nic dziwnego, bo właśnie takim kolorem świeci tlen, najpowszechniej występujący pierwiastek w ziemskim powietrzu. Na purpurowo i złoto świeci natomiast azot a na fioletowo i niebiesko – hel i wodór. Skład atmosfery różni się w poszczególnych porach roku, a także w dużej mierze jest zależny od szerokości geograficznej. 

Warunkiem koniecznym do pojawienia się zorzy na niebie jest duża aktywność słoneczna na około dobę wcześniej, by strumień wiatru słonecznego zdołał dotrzeć do Ziemi. Naturalny cykl naszej gwiazdy wynosi około 11 lat. Jako, że ostatnie maksimum formy Słońca przypadło w latach 2012-2013, szacuje się, że kolejne wystąpi około 2024-2025 roku. Nie oznacza to wcale braku zjawiska w okresie pomiędzy maksymalną aktywnością. Z pewnością jednak możemy spodziewać się coraz rzadszych gigantycznych wybuchów na Słońcu, co przełoży się na mniej spektakularne zorze widoczne z powierzchni Ziemi. Nie znikną one jednak z krajobrazu zimowej Północy, a część z nich jeszcze nie raz zadowoli nawet najbardziej wybrednych fotografów i zwykłych obserwatorów.
Nawet przy największej aktywności Słońca, nici będą z obserwacji, jeśli nie będzie odpowiednich warunków pogodowych – bezchmurnego nieba i braku mocno świecącego księżyca. W okresie jesienno-zimowych sztormów i niżowych opadów nie jest jednak łatwo trafić na dogodne warunki atmosferyczne. Dlatego największą cechą niezbędną do obserwacji Aurora borealis jest cierpliwość! Jak powiadają ludzie w północnej Norwegii – zobaczyć zorzę mogą jedynie Ci, którzy na nią zasługują. Stąd też bierze się wielka radość, kiedy po czasie wyczekiwania, można ostatecznie zakrzyknąć: „jeeest!!!”

Wprawdzie samo przekroczenie linii koła podbiegunowego nie daje jeszcze gwarancji zobaczenia zorzy, podróż na daleką północ jednak znacznie zwiększają te szanse. Do najbardziej popularnych kierunków wypraw na obserwację zjawiska należą bezkresne połacie płaskowyżu Finnmark (zarówno po stronie norweskiej, jak i szwedzkiej), okolice Tromsø oraz Bodø, a także archipelagi Lofotów i Vesterålen. Poza Norwegią świetną scenerią, idealną wręcz do podziwiania zorzy pochwalić się może Islandia. Jako, że spektakl świetlny odbywa się w północnej części nieba, najlepszymi miejscówkami są wybrzeża otwarte właśnie w tym kierunku. Szczególnie godnymi polecenia są więc północne i północno-zachodnie wybrzeża Lofotów – głównie wysp Moskenesøy, Flakstad i Vestvågøy oraz wybrzeże Helgeland w okolicach Bodø. Smaczku dodaje tu przepiękny górzysty krajobraz, na którego tle zorza wygląda szczególnie zjawiskowo.
Wprawdzie sezon zorzowy rozpoczyna się już w październiku, najlepszym czasem na obserwacje zjawiska jest okres pomiędzy połową grudnia a końcem lutego. Statystycznie właśnie w tym czasie pojawia się na niebie najwięcej spektakularnych przedstawień świetlnych. W ostatnich latach najpiękniejsze zorze widoczne były w północnej Norwegii oraz Finlandii w okresie świat Bożego Narodzenia, a także pod koniec lutego. W tym czasie spodziewać się również można najmniejszej liczby dni z przysłoniętym chmurami niebem.

 

 

 

Pin It

Welcome :)


Rozum bez trwogi, 
głowa pełna dumy,
wspólna praca dla doskonałości,
świat i serce bez barier.

Violetta Tarnowska

 

Partners

team member

Moemi Art - Beautiful art for your interior

team member

jeden Uniwersytet, wiele możliwości

team member

Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej

team member

Gospodarstwo Agroturystyczne Włodkowice - Zapraszamy

team member

Chata Zlatka (Słowacja)

team member

NORLING - centrum języka norweskiego

team member

Usługi informatyczne

Pogotowie Komputerowe Szczecin
team member

Dom kultury 13 Muz

Jak działamy?

IMG 0009 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w szkoleniach i konferencjach.

 

IMG 0036a 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w konkursach i wygrywamy nagrody.

 

 IMG 4452 2Bierzemy udział w spotkaniach z wybitnymi postaciami kultury.

 

IMG 8499 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w wyprawach, wycieczkach i plenerach.

 

P1090207Bierzemy udział w bliskich spotkaniach z dziką przyrodą.

 

 

Podpisujemy umowy

Zawieramy umowy z partnerami

Nasze Stowarzyszenie „NORDIC CULTURE HOUSE” zajmuje się propagowaniem pięknej i ciekawej kultury skandynawskiej. W naszych przedsięwzięciach kierujemy się zasadą współpracy ze środowiskami i instytucjami, które podzielają nasze pasje i wzbogacają naszą ofertę programową.
Do współpracy z nami zapraszamy wciąż nowych Partnerów, zainteresowanych Skandynawią i mających do zaoferowania swój wkład w rozwój działalności Stowarzyszenia.
Nasza polityka współpracy z Partnerami opiera się na zawieraniu obustronnych umów.
Do tej pory możemy poszczycić się wspólnymi działaniami z wieloma Partnerami, zarówno ze Szczecina, jak i województwa.
Wspólnie życzymy sobie owocnej współpracy i razem dokładamy wszelkich starań, aby działać jak najlepiej na rzecz propagowania kultury skandynawskiej.

 

Podpisanie umowy z Domem Kultury 13 MUZ

IMG 6179

17 marca 2017 roku  podpisaliśmy umowę o stałej współpracy z Dyrekcją Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. Nasza współpraca zaczęła się dwa miesiące wcześniej, kiedy otrzymaliśmy od Dyrekcji tej zasłużonej, znanej i popularnej instytucji miłe zaproszenie do przygotowania razem przedsięwzięcia, jakim są DNI SKANDYNAWSKIE 2017. Wspólne działania zatem już trwają. Serdecznie zapraszamy do DOMU KULTURY 13 MUZ na oglądanie efektów naszej współpracy i udział w atrakcyjnych imprezach.

 

Podpisanie umowy z Uniwersytetem Szczecińskim

IMG 20151124 150528 2016 05 22 16 42 19 UTC 24.11.2015 roku podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego a Stowarzyszeniem Centrum Kultury   Skandynawskiej "NORDIC CULTURE HOUSE" .
Umowa dotyczy wzajemnego wsparcia inicjatyw obu stron, związanych z propagowaniem kultury skandynawskiej. Na zdjęciach: Dziekan Wydziału Filologicznego- prof. zw. dr hab. Ewa Komorowska, Prezes Stowarzyszenia mgr Violetta Tarnawska, Wiceprezes Stowarzyszenia mgr Irina Policastro. 

Podpisanie umowy z gospodarstwem agroturystycznym "RAJ"

IMG 1312Do wspaniałego grona naszych partnerów dołączyli Państwo Halina i Henryk Hancewiczowie. Niedawno podpisaliśmy z Gospodarzami "RAJU" umowę o wzajemnej współpracy.

W Gospodarstwie Agroturystycznym "RAJ" we Włodkowicach będziemy wspólnie realizowali imprezy rekreacyjne oraz polsko-skandynawskie zajęcia warsztatowe.Tym samym wesprzemy polsko-skandynawską wymianę kulturalną. Mała wies, piękne miejsce i mili właściciele- to wspaniałe warunki zarówno do odpoczynku, jak i pracy twórczej.

Podpisanie porozumienia o współpracy ZCEMIP - NCH

30 listopada 2015 r. podpisaliśmy oficjalne porozumienie o współpracy pomiędzy Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej a naszym Stowarzyszeniem. Na zdjęciu Pani Dyrektor ZCEMiP - Elżbieta Moskal i Prezes NCH - Violetta Tarnowska.

Nasze partnerstwo w działaniu na rzecz rozwoju kultury skandynawskiej rozpoczęło się tak naprawdę już 2 lata temu. Wiele już razem zrobiliśmy wcześniej, co można zobaczyć w naszej GALERII. Wspólnie działamy dalej :)

 

Korespondenci zagraniczni

Weronika

weronikaWeronika Pacholczak - Publicystka, korespondentka NCH w Skandynawii, fotograf i reporterka.

 

 

 

 W naszym Stowarzyszeniu na rzecz utrwalania i dokumentowania kultury skandynawskiej pracuje kilku fotografów, którzy wytrwale przemierzają kraje Północy w poszukiwaniu najpiękniejszych miejsc, wyjątkowych ludzi, ciekawych wydarzeń, urzekających widoków.

 

 NASZE SPOTKANIA

14811 2016 01 09 01 08 48 UTCsmDSC 7029 2015 12 02 00 47 03 UTC

Spotykamy się w naszej paczce na zebraniach roboczych, warsztatowych, kameralnych i uroczystych.

Pracujemy nad projektami, obmyślamy organizację imprez, dzielimy zadania. Dzielimy się pomysłami i budujemy harmonogramy wydarzeń.

 

Fiske, fiske

Uczyliśmy się łowić ryby w Norwegii, na Morzu Północnym i na szwedzkich jeziorach w Västra Götaland. Z brzegu i z łódki. Na różne przynęty. Z różnym skutkiem, choć nie było tak źle :) Jedno jest pewne - będziemy dalej doskonalić nasze wędkarskie umiejętności i poznawać tajniki sztuki wędkowania w pięknej Skandynawii.

fiskefiske3fiske2fiske4fiske5

Quick info NCH

Gen. Rayskiego 23 / 16, 70-442 Szczecin, Poland

Tel: (0048) 516 159 638 - Irina Policastro
Tel: (0048) 604 508 148 - Violetta Tarnowska

Kontakt e-mail

NIP: 851 318 41 62
REGON: 361444160
KRS: 0000556665

Nr konta: 03 1240 3813 1111 0010 6372 0443