Gen. Rayskiego 23 / 16, 70-442 Szczecin, Poland

Nasza siedziba
 • Stowarzyszenie
  Nordic Culture House - witamy!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Välkommen till Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Velkommen til Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Velkomið að Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Tervetuloa Nordic Culture House!
  Centrum Kultury Skandynawskiej
 • Stowarzyszenie
  Nordic Culture House - welcome!
  Centrum Kultury Skandynawskiej

 

Pasja ⋆ Nauka ⋆ Podróże ⋆ Przygoda ⋆ Zabawa


Przyjdź poczuć magię świąt i poznać skandynawską tradycję obchodów Dnia Świętej Łucji ! Lokalizacja: Kościół Arcybiskupiego ...
Czytaj więcej
Pani Zima w Norwegii to prawdziwa strojnisia! Ma całą garderobę puszystych białych czap, pełną szufladę diamentowych iskrzących kolii i ...
Czytaj więcej
Urząd Miasta i Gminy Evje og Hornnes uruchomił cykliczne zajęcia plastyczne w ramach Art Projektu NCH "TĘCZA PRZEZ BAŁTYK" -  "Regnbue over ...
Czytaj więcej
Dostaliśmy następny prezent! Dziękujemy serdecznie Pani Ewelinie Wielgosz i Panu Dariuszowi Gandurskiemu z Evje og Hornnes w Norwegii ! Jest ...
Czytaj więcej
    Konsul Honorowy Szwecji, mecenas Marek Czernis zaprosił „NORDIC CULTURE HOUSE” na spotkanie, które odbyło się 14 lipca. ...
Czytaj więcej
Prev Next
 Prace dzieci z Evje Barneskule - TUSEN TAKK ! :)img042min

Nadeszły pierwsze prace dzieci do Projektu NCH "TĘCZA PRZEZ BAŁTYK" ! :) 

Pierwsze obrazki na Etapie Czerwonym - LITERATURA przysłały dzieci z Evje Barneskule. To ilustracje do trzech norweskich baśni.

W najbliższym czasie oryginały prac znajdą się na wystawie w Szczecinie! Niebawem kolejne wieści:) Zapraszamy:) 

Zobacz prace dzieci w galerii -->

 WIKINGOWIE

Patrzymy na obrazek przedstawiający walczących wikingów. Na pomoc im płynie łódź. U góry, w chmurach widzimy boga TORA z młotem. Jest on synem jednookiego boga ODYNA. TOR strzela piorunami ze swego młota, aby zapobiec możliwości dostarczenia wsparcia przywiezionego przez łódź. Wikingowie na łodzi mają złe zamiary, na ilustracji są łupieżcami i chcą robić niedobre rzeczy!!!

20170619 171954 SAM 2161a SAM 2195

zobacz więcej...

Dni Skandynawskie 2016 w Szczecinie

IMG 0118 2 fit 539x359STOWARZYSZENIE CENTRUM KULTURY SKANDYNAWSKIEJ „NORDIC CULTURE HOUSE” I ZCEMIP -  RAZEM W CZASIE DNI SKANDYNAWSKICH PODCZAS PREZENTACJI SZKÓŁ W  SP 45 W SZCZECINIE – 22 KWIETNIA 2016

III Edycja DNI SKANDYNAWSKICH w Szczecinie już za nami. W tym roku wspaniałą uroczystość zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 45 w Szczecinie, przy ulicy Benesza. DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNĄ, WSPANIAŁĄ ZABAWĘ !

Jak co roku nasze Stowarzyszenie wraz z młodzieżą  ZCEMiP oraz dziećmi imłodzieżą z całego Szczecina obchodziło te dni bardzo interesująco.

Uroczystość  PREZENTACJI SZKÓŁ SZCZECIŃSKICH odbyła się 22 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 45 w Szczecinie, przy ulicy Benesza. Wspaniała zabawa zaczęła się o godzinie 11:00, kiedy to Prezydent  Miasta Piotr Krzystek wspólnie z dostojnymi Gośćmi z krajów skandynawskich zapoznali się ze stoiskami wystawienniczymi dzieci i młodzieży.

Uroczyste i artystyczne spotkanie uświetnili swoją obecnością m.in. Ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh,Ambasador Królestwa Norwegii - Karsten Klepsvik, Ambasador Królestwa Danii  - Steen Hommel, Ambasador Finlandii - Hanna Lehtinen, dyrektorzy szczecińskich szkół, nauczyciele, przedstawiciele władz miejskich, oświatowych, samorządowych, a także przedstawiciele środowisk pozarządowych, artystycznych i kulturalnych.

Oprócz licznych wystaw i konkursów plastycznych odbyły się piękne pokazy młodych artystów, którzy swoimi talentami przybliżyli wszystkim zebranym kulturę krajów skandynawskich. 

IMG 0066 2Nie zabrakło Muminków, trolli, Pippi, syrenek, piratów, Wikingów oraz postaci z baśni Andersena. Było dużo tradycyjnej i klasycznej muzyki skandynawskiej a także smaczna i zdrowa skandynawska kuchnia. 

 

Nasza reprezentacja Członkowie „NORDIC CUTURE HOUSE” oraz Uczniowie klas ITN i II TL ze  ZCEMiP zaprezentowali się po mistrzowsku.

Pokazaliśmy szczecińskiej publiczności wystawę fotograficzną „SCANDINAVIA”, ukazującą majestatyczne piękno skandynawskiej natury. Autorami fotografii są Violetta Tarnowska i Roman Drochomirecki. Wystawę przygotowali technicznie uczniowie klasy IV TN ZCEMiP. Dziękujemy!

Z wielkim zachwytem zebrani oglądali pokaz artystycznej biżuterii „NASZYJNIK DLA LAGERTHY”, zainspirowanej dawnymi ozdobami Wikingów. Biżuterię wykonali Uczniowie ZCEMiP pod okiem Nauczycielek ZCEMiP -  Pani Marzeny Rodziewicz i Pani Anny Kubik, którym serdecznie DZIĘKUJEMY! Wszyscy Goście byli pod wrażeniem pomysłowości i talentów młodzieży.  

Członkowie „NORDIC CUTURE HOUSE” oraz młodzież urządzili KĄCIK KULINARNY „POSMAKUJ SKANDYNAWII”. To także był hit! Członkowie Stowarzyszenia Centrum Kultury Skandynawskiej pod opieką Szwedki, Wiceprezesa NCH Pani Iriny Policastro, upiekli tradycyjne szwedzkie  KANELBULLAR, czyli słodkie bułeczki cynamonowe. Wielką porcję tych pysznych bułeczek upiekli także mili członkowie NCH – Państwo Monika i Damian Drączkowscy. DZIĘKUJEMY! Podczas prezentacji w SP 45 zniknęły one w mgnieniu oka.

Goście z radością jedli także świeże przysmaki, przywiezione prosto z Norwegii: Tartinki z pastą z łososia, z dżemem norweskim, z mięsem z baraniny- STRANDAMØR i owcy – FENALÅR, z  łososiem NORWEGIAN SALMON, z serkiem Philadelphia, z tradycyjnym serem norweskim BRUNOST, ze szwedzkim kawiorem. Dzieciakom bardzo smakował szwedzki ryż na mleku z sokiem malinowym. Była to istna skandynawska uczta!

Reprezentacja ZCEMiP pod opieką Pani Jolanty Halickiej i Prezesa NCH -  Pani Violetty Tarnowskiej, podczas tegorocznych DNI SKANDYNAWSKICH miała okazję opowiedzieć o działalności Stowarzyszenia i zaprosić do współpracy. 

Nasze stoisko wystawiennicze wzbudzało powszechny podziw i zainteresowanie Dostojnych Gości  oraz Telewizji Polskiej i otrzymało WIELKIE BRAWA!

Wszystkim DZIĘKUJEMY za wkład pracy i zaangażowanie.

DO NASTĘPNYCH DNI SKANDYNAWSKICH :) !

IMG 0070 2

IMG 0077IMG 0083IMG 0091 2IMG 0089

IMG 0081  IMG 0079 2IMG 0076 2   IMG 0103 2IMG 0096   IMG 0108IMG 0105   IMG 0118 2IMG 0114  IMG 0128IMG 0122  IMG 0146

   IMG 0166  IMG 0200 kopia kopiaIMG 0168  IMG 0156IMG 0138   IMG 0195 kopia kopia      IMG 0321 kopia kopia    IMG 0269 kopia kopia                  IMG 0359    IMG 0366IMG 0343 2 kopia    IMG 0324 2 kopia kopia

IMG 0318 kopia kopia

IMG 0317 kopia kopia

IMG 0313 kopia kopia

IMG 0304 kopia kopia

IMG 0299 kopia kopia

IMG 0296 kopia kopia

IMG 0292 kopia kopia

IMG 0287 kopia kopia

IMG 0285 2 kopia kopia

IMG 0275 kopia kopia

IMG 0267 kopia kopia

IMG 0263 kopia kopia

IMG 0257 kopia kopia    IMG 0185 kopia kopiaIMG 0251 kopia kopia

IMG 0244 kopia kopia

IMG 0237 kopia kopia

IMG 0235 kopia kopia

IMG 0233 kopia kopia

IMG 0226 kopia kopia

IMG 0224 kopia kopia

IMG 0221 kopia kopia

IMG 0209 kopia kopia

IMG 0205 kopia kopia

IMG 0193 kopia kopia IMG 0191 2 kopia kopia  IMG 0183

IMG 0172 2X

IMG 0170 2

 

Pin It

Welcome :)


Rozum bez trwogi, 
głowa pełna dumy,
wspólna praca dla doskonałości,
świat i serce bez barier.

Violetta Tarnowska

 

Partners

team member

Moemi Art - Beautiful art for your interior

team member

jeden Uniwersytet, wiele możliwości

team member

Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej

team member

Gospodarstwo Agroturystyczne Włodkowice - Zapraszamy

team member

Chata Zlatka (Słowacja)

team member

NORLING - centrum języka norweskiego

team member

Usługi informatyczne

Pogotowie Komputerowe Szczecin
team member

Dom kultury 13 Muz

Jak działamy?

IMG 0009 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w szkoleniach i konferencjach.

 

IMG 0036a 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w konkursach i wygrywamy nagrody.

 

 IMG 4452 2Bierzemy udział w spotkaniach z wybitnymi postaciami kultury.

 

IMG 8499 2016 05 22 16 42 19 UTCBierzemy udział w wyprawach, wycieczkach i plenerach.

 

P1090207Bierzemy udział w bliskich spotkaniach z dziką przyrodą.

 

 

Podpisujemy umowy

Zawieramy umowy z partnerami

Nasze Stowarzyszenie „NORDIC CULTURE HOUSE” zajmuje się propagowaniem pięknej i ciekawej kultury skandynawskiej. W naszych przedsięwzięciach kierujemy się zasadą współpracy ze środowiskami i instytucjami, które podzielają nasze pasje i wzbogacają naszą ofertę programową.
Do współpracy z nami zapraszamy wciąż nowych Partnerów, zainteresowanych Skandynawią i mających do zaoferowania swój wkład w rozwój działalności Stowarzyszenia.
Nasza polityka współpracy z Partnerami opiera się na zawieraniu obustronnych umów.
Do tej pory możemy poszczycić się wspólnymi działaniami z wieloma Partnerami, zarówno ze Szczecina, jak i województwa.
Wspólnie życzymy sobie owocnej współpracy i razem dokładamy wszelkich starań, aby działać jak najlepiej na rzecz propagowania kultury skandynawskiej.

 

Podpisanie umowy z Domem Kultury 13 MUZ

IMG 6179

17 marca 2017 roku  podpisaliśmy umowę o stałej współpracy z Dyrekcją Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. Nasza współpraca zaczęła się dwa miesiące wcześniej, kiedy otrzymaliśmy od Dyrekcji tej zasłużonej, znanej i popularnej instytucji miłe zaproszenie do przygotowania razem przedsięwzięcia, jakim są DNI SKANDYNAWSKIE 2017. Wspólne działania zatem już trwają. Serdecznie zapraszamy do DOMU KULTURY 13 MUZ na oglądanie efektów naszej współpracy i udział w atrakcyjnych imprezach.

 

Podpisanie umowy z Uniwersytetem Szczecińskim

IMG 20151124 150528 2016 05 22 16 42 19 UTC 24.11.2015 roku podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego a Stowarzyszeniem Centrum Kultury   Skandynawskiej "NORDIC CULTURE HOUSE" .
Umowa dotyczy wzajemnego wsparcia inicjatyw obu stron, związanych z propagowaniem kultury skandynawskiej. Na zdjęciach: Dziekan Wydziału Filologicznego- prof. zw. dr hab. Ewa Komorowska, Prezes Stowarzyszenia mgr Violetta Tarnawska, Wiceprezes Stowarzyszenia mgr Irina Policastro. 

Podpisanie umowy z gospodarstwem agroturystycznym "RAJ"

IMG 1312Do wspaniałego grona naszych partnerów dołączyli Państwo Halina i Henryk Hancewiczowie. Niedawno podpisaliśmy z Gospodarzami "RAJU" umowę o wzajemnej współpracy.

W Gospodarstwie Agroturystycznym "RAJ" we Włodkowicach będziemy wspólnie realizowali imprezy rekreacyjne oraz polsko-skandynawskie zajęcia warsztatowe.Tym samym wesprzemy polsko-skandynawską wymianę kulturalną. Mała wies, piękne miejsce i mili właściciele- to wspaniałe warunki zarówno do odpoczynku, jak i pracy twórczej.

Podpisanie porozumienia o współpracy ZCEMIP - NCH

30 listopada 2015 r. podpisaliśmy oficjalne porozumienie o współpracy pomiędzy Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej a naszym Stowarzyszeniem. Na zdjęciu Pani Dyrektor ZCEMiP - Elżbieta Moskal i Prezes NCH - Violetta Tarnowska.

Nasze partnerstwo w działaniu na rzecz rozwoju kultury skandynawskiej rozpoczęło się tak naprawdę już 2 lata temu. Wiele już razem zrobiliśmy wcześniej, co można zobaczyć w naszej GALERII. Wspólnie działamy dalej :)

 

Korespondenci zagraniczni

Weronika

weronikaWeronika Pacholczak - Publicystka, korespondentka NCH w Skandynawii, fotograf i reporterka.

 

 

 

 W naszym Stowarzyszeniu na rzecz utrwalania i dokumentowania kultury skandynawskiej pracuje kilku fotografów, którzy wytrwale przemierzają kraje Północy w poszukiwaniu najpiękniejszych miejsc, wyjątkowych ludzi, ciekawych wydarzeń, urzekających widoków.

 

 NASZE SPOTKANIA

14811 2016 01 09 01 08 48 UTCsmDSC 7029 2015 12 02 00 47 03 UTC

Spotykamy się w naszej paczce na zebraniach roboczych, warsztatowych, kameralnych i uroczystych.

Pracujemy nad projektami, obmyślamy organizację imprez, dzielimy zadania. Dzielimy się pomysłami i budujemy harmonogramy wydarzeń.

 

Fiske, fiske

Uczyliśmy się łowić ryby w Norwegii, na Morzu Północnym i na szwedzkich jeziorach w Västra Götaland. Z brzegu i z łódki. Na różne przynęty. Z różnym skutkiem, choć nie było tak źle :) Jedno jest pewne - będziemy dalej doskonalić nasze wędkarskie umiejętności i poznawać tajniki sztuki wędkowania w pięknej Skandynawii.

fiskefiske3fiske2fiske4fiske5

Quick info NCH

Gen. Rayskiego 23 / 16, 70-442 Szczecin, Poland

Tel: (0048) 516 159 638 - Irina Policastro
Tel: (0048) 604 508 148 - Violetta Tarnowska

Kontakt e-mail

NIP: 851 318 41 62
REGON: 361444160
KRS: 0000556665

Nr konta: 03 1240 3813 1111 0010 6372 0443